Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da osoba koja je izabrana za predsednika države koja poseduje nuklearno oružje ne može unapred isključiti mogućnost njegove upotrebe, jer bi, u suprotnom, morala da se odrekne same funkcije.
U intervjuu koji je dao za TASS, Rojters i Vargonzo, Medvedev je naglasio da odgovornost predsednika nuklearne sile podrazumeva i spremnost da donosi krajnje teške odluke.
Svako ko je pristao da se kandiduje i ko je izabran na funkciju predsednika nuklearne zemlje ne može za sebe unapred da isključi takvu mogućnost. U suprotnom, on bi morao da odbije samu dužnost – rekao je Medvedev.
On je podsetio da Rusija ima jasno definisanu nuklearnu doktrinu, kao i da se strateške snage zemlje kontinuirano razvijaju, zbog čega se, kako je naveo, ne može govoriti o potpunom isključivanju upotrebe nuklearnog oružja u ekstremnim okolnostima.
„Rusija nije zainteresovana za globalni sukob“
Istovremeno, Medvedev je naglasio da Rusija nema interes da započne globalni konflikt i odbacio tvrdnje da Moskva teži nuklearnoj eskalaciji.
- Mi nismo ludi. To je rečeno sto puta. Kome je potreban globalni sukob? – poručio je Medvedev.
On je ocenio da zapadni mediji često koriste narativ prema kojem ruski predsednik navodno „drži prst na nuklearnoj dugmadi“, ali da je, prema njegovim rečima, reč o delu informativnog i propagandnog rata.
Medvedev je zaključio da pitanja nuklearnog oružja ne treba koristiti za zastrašivanje javnosti, već da se ona moraju posmatrati u okviru postojeće doktrine i strateške ravnoteže snaga u svetu.
Informer





