Iran će preći iz odbrane u fazu napada i „potpunog uništenja“ ukoliko Sjedinjene Američke Države nastave udare još dva ili tri dana, poručio je vojni savetnik iranskog vrhovnog vođe i nekadašnji komandant Korpusa čuvara Islamske revolucije Mohsen Rezai.
Rezai je u programu iranske državne televizije upozorio da Teheran u slučaju nastavka američke kampanje više neće ograničavati svoje odgovore na sadašnje područje sukoba.
– Ako Sjedinjene Američke Države nastave napade još dva ili tri dana, ući ćemo u fazu napada i potpunog uništenja i za svoje udare nećemo priznavati nikakve političke granice – rekao je Rezai.
Ova poruka predstavlja otvorenu pretnju da bi Iran mogao da proširi spisak meta na američke vojne objekte izvan Bliskog istoka. Time su praktično pomenute i američke baze u Evropi, raspoređene na teritoriji država članica Severnoatlantskog saveza (NATO).
Rezai nije naveo konkretne zemlje niti pojedinačne baze, ali je formulacijom da Iran neće priznavati političke granice najavio mogućnost da rat izađe iz sadašnje regionalne zone. Takav potez neposredno bi uvukao evropske saveznike Vašingtona u još opasniju fazu sukoba.
Teheran tvrdi da je dosad odgovarao ograničeno
Iranski zvaničnik rekao je da se Teheran do sada nalazio u fazi odvraćanja i odgovora na američke napade, ali da bi nastavak udara promenio prirodu iranskih vojnih operacija.
Prema njegovim rečima, mete više ne bi bile samo američke baze i snage koje neposredno učestvuju u operacijama protiv Irana. Rezai je zapretio napadima na objekte koji se nalaze i izvan sadašnjeg područja borbenih dejstava.
Iran je tokom dosadašnje eskalacije već izvodio napade na američke vojne objekte i infrastrukturu američkih saveznika u Bahreinu, Jordanu, Kataru, Kuvajtu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Omanu.
Pretnja širenjem udara na udaljenije baze pokazuje da Teheran pokušava da upozori Vašington da nastavak bombardovanja neće ostati ograničen na Iran i Bliski istok.
Amerika nastavila udare sedmu noć zaredom
Rezaijeva poruka usledila je dok američke snage sedmu noć zaredom izvode udare na ciljeve u Iranu. Američka Centralna komanda saopštila je da su najnovije operacije sprovedene po naređenju predsednika SAD Donalda Trampa.
U Vašingtonu tvrde da je cilj napada dalje smanjivanje iranskih vojnih sposobnosti. Američka vojska nije odmah objavila potpuni spisak pogođenih objekata niti procenu posledica poslednjeg talasa udara.
Teheran sada poručuje da je spreman da promeni način ratovanja ukoliko američki napadi ne prestanu. Pretnja bazama van Bliskog istoka dodatno podiže ulog jer bi pogodak američkog objekta u nekoj evropskoj članici NATO-a mogao da otvori pitanje direktnog odgovora celog saveza.
Informer.rs





