
Kina je spremna da isporuči svoje borbene avione J-10 “prijateljskim zemljama”, saopštilo je kinesko ministarstvo odbrane, nakon izveštaja da Iran želi da nabavi ovaj višenamenski borbeni avion.
To dolazi nakon razornog izraelskog napada prošlog meseca koji je otvorio pitanja o zastarelim iranskim, pretežno ruskim, sistemima protivvazdušne odbrane.
Dok Iran nastoji da ojača svoju odbranu, može se osvrnuti na uspeh kineske avijacije tokom sukoba između Indije i Pakistana u maju, kada su kineski borbeni avioni pokazali svoju efikasnost u borbi, a pakistanske snage tvrdile da su oborile indijske avione, piše Newsweek.
Više medijskih kuća izvestilo je da se iranski vojni zvaničnici nalaze u razgovorima na visokom nivou o nabavci kineskih višenamjnskih borbenih aviona Chengdu J-10C. Jedan izraelski zvaničnik pozvao je Kinu da izvrši pritisak na Iran kako bi obuzdao svoje vojne ambicije.
Portparol kineskog Ministarstva narodne odbrane, komentarišući izveštaje da “nekoliko zemalja” vodi pregovore o nabavci oružja, uključujući i avion J-10, rekao je da je Kina spremna “da podeli dostignuća u razvoju svoje vojne opreme s prijateljskim zemljama”, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.
Portparol Jiang Bin nije imenovao Iran niti druge zemlje koje pregovaraju o kupovini J-10, ali je izjavu dao nakon više medijskih izveštaja da je Iran u pregovorima o kupovini kineskog oružja, uključujući i borbeni avion J-10.
Kina postaje konkurentna Rusiji
Kina, koja je nekada bila snažno oslonjena na ruski uvoz, sada je prešla na razvoj vlastitih naprednih letelica – što, prema mišljenju stručnjaka, pokazuje njenu rastuću samodovoljnost i konkurentnost koja bi mogla nadmašiti Rusiju.
Zemlje koje žele nabaviti savremene borbene avione sve češće se okreću Kini, koja teži povećanju izvoza i strateških partnerstava, istovremeno prikazujući svoje letelice u vojnim vežbama.
Nedavna analiza Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) otkrila je da su Mijanmar, Pakistan, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) bili glavni kupci kineskog oružja. UAE je ranije bio zainteresovan za američke avione F-35.
Portparol kineskog Ministarstva narodne odbrane Jiang Bin rekao je: “Kina je spremna da podeli dostignuća u razvoju svoje vojne opreme s prijateljskim zemljama”.
Iako je Iran pozvao Sjedinjene Američke Države da razlike reše diplomatskim putem, tenzije između Irana i Izraela ostaju visoke usled spekulacija da bi Izrael mogao ponovo da napasne ako poveruje da su određeni elementi iranskog nuklearnog programa preživeli izraelske i američke udare.
I SERGEJ LAVROV SE DOTAKAO STANJA U IRANU PRE NEKOLIKO DANA
Šef ruske diplomatije je, odgovarajući na pitanja novinara nakon učešća na samitu BRIKS-a u Rio de Žaneiru, istakao da širenje NATO-a nikome nije donelo korist — pa ni samim članicama Severnoatlantske alijanse.
“Razlike u mišljenjima tamo se sve više produbljuju, sazreva jedna vrsta lakih nemira na brodu, jer sve više zemalja želi da se vodi sopstvenim nacionalnim interesima, a ne ideološkim nametanjima koje diktira domaćin”, naglasio je Lavrov.
Tom prilikom osvrnuo se na niz važnih pitanja – od posledica širenja NATO-a, preko budućnosti BRIKS-a, do uloge Međunarodne agencije za atomsku energiju u kontekstu Irana.
Govoreći o proširenju BRIKS-a, Lavrov je naglasio da uključivanje novih članica ne predstavlja nikakvu pretnju funkcionisanju organizacije. Naprotiv, kako navodi, potencijal BRIKS-a tek počinje da se otkriva.
On je podsetio da se saradnja u okviru ovog formata od samog početka zasniva na ravnopravnosti, uzajamnom poštovanju i konsenzusu – i to ne formalnom, već konsenzusu koji odražava realan balans interesa, a ne diktat “starijeg brata”. Upravo zbog toga, dodao je, ne prihvata pokušaje da se BRIKS predstavi kao organizacija koja je već ispunila svoju ulogu.
Osvrćući se na situaciju sa Iranom, Lavrov je kritikovao nedavne izveštaje IAEA koji su objavljeni neposredno pre početka napada na tu zemlju.
Mnogi, kako je rekao, te izveštaje smatraju dvosmislenim, jer, za razliku od ranijih dokumenata sekretarijata, dozvoljavaju tumačenja prema kojima Iran navodno ne ispunjava u potpunosti svoje obaveze. Po mišljenju šefa ruske diplomatije, IAEA mora preuzeti odgovornost za takve procene i dati garancije da ubuduće neće koristiti neproverene informacije kao sredstvo politizacije iranskog pitanja.
Na kraju, ministar je komentarisao i teme napada ukrajinske vojske na železničku infrastrukturu i mostove.
Iako, kako je naveo, Moskva ne nameće tu temu u međunarodnu diskusiju, niko neće izbeći odgovornost – Rusija se tim pitanjem već ozbiljno bavi. On je podsetio da su takvi napadi odavno zabranjeni brojnim međunarodnim konvencijama.
(Espreso/b92)