Ceo svet strahuje od oružja koje su izgradili sovjeti, a očuvali Rusi. Putinu je i danas na raspolaganju.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, vojni analitičari najviše su govorili o termobaričnim bombama, koje ruska vojska naziva “Otac”, kao Putinovom najjačem oružju. Zapadni zvaničnici naveli su da je to najstrašnije oružje koje je svet ikada video, a njegova razorna moć je zastrašujuća, u stanju je da pretvori telo u paru i zbog trenutnog vakuma niko ne sme da bude u blizini ni pri lansiranju.
Ono o čemu se manje govori je “Perimetar”, automatski sistem nuklearne odmazde u Rusiji koji je razvijen za vreme SSSR-a. To je sistem koji može samostalno, bez ljudske komande, zasuti neprijatelja sa stotinama bojevih glava. Perimetar bi garantovao da bi Sovjetski Savez (a sada i Rusija) mogao da odgovori čak i ako su njegove čitave oružane snage zbrisane. Jednom aktiviran, “Perimetarski sistem” može pokrenuti ceo ruski nuklearni arsenal kao odgovor na nuklearni napad. To je bio deo hladnoratovske doktrine u kojoj se osigurava da će strana koja je pokrenula prvi udar takođe biti uništena,
Na zapadu ovaj sistem zovu “Mtva ruka” i prenose da je baziran na teoriji da sistem komandovanja i kontrole meri komunikacije na vojnim frekvencijama, nivoima radijacije, vazdušnom pritisku, toploti i kratkoročnim seizmičkim poremećajima. Ako merenje ukaže na nuklearni napad, Perimetar započinje sekvencu koja bi se završila ispaljivanjem svih interkontinentalnih balističkih raketa u sovjetskom (sada, ruskom) arsenalu.
“Mtvu ruku” čine rakete, ali i radari koji se nalaze na teritoriji Rusije, kao i sateliti koji prikupljaju podatke iz svemira. To je složen kompjuterski sistem koji konstantno analizira širok spektar parametara kao što su seizmička aktivnost i nivoi radijacije, a takođe prati podatke iz sistema za rano otkrivanje raketa koji se nalaze duž ruske teritorije.
Kako funkcioniše ovaj sistem?
Perimetar bi lansirao komandnu raketu sa radio bojevom glavom koja prenosi naredbe za lansiranje ruskih nuklearnih silosa, čak i uz prisustvo radio ometanja. Raketa bi letela preko cele zemlje, a sistem je navodno postao aktivan 1985, nakon brojnih probnih lansiranja koja su imala za cilj da se dokaže održivost takve komandne rakete.
Sovjetski Savez nikada nije potvrdio da je takav sistem ikada postojao, ali Sergej Karakajev, general pukovnik Rusije je to javno priznao ruskim novinama 2011. godine.
“Da, perimetarski sistem i danas postoji i na borbenoj dužnosti je. Kada se ukaže potreba za uzvratnim udarom, kada nema načina da se dovede signal do nekog dela lansera, ova komanda može doći od ovih projektila sa Perimetra”, rekao je on u intervjuu za “Komsomolskaju pravdu”.
Kada su u tom periodu Putina pitali “da li može da uništi Ameriku za pola sata?”, on je posle kratkog razmišljanja odgovorio: “Zapravo, i brže”.
Karakajev je rekao da je predsednik Ruske Federacije bio u pravu.
“Odgovoriću kratko, Vladimir Vladimirovič je u pravu. Ali, verujem da se danas ni Rusija ni SAD neće međusobno uništavati”, zaključio je tada ruski general u intervjuu.