Da li su vlasti Tirola pokušale da zataškaju infekciju u skijaškom centru Išgl glavna je tema debate u kojoj se traži i odgovornost nadležnih
Išgl je mogao biti moguće žarište za širenje koronavirusa u Evropi, jer se upravo tamo u baru “Kicloh” tokom odmora više stotina turista zarazilo koronavirusom, prenose mediji.
Takođe i 200 osoba iz Alena u Nemačkoj inficiralo se u Išglu.Već 5. marta je Island proglasio pokrajinu Tirol regionom visokog rizika i sve turiste koji su se vraćali nakon 29. februara stavljao je u karantin.
Prethodno je kod jedne grupe turista utvrđeno da su inficirani, ali su zvaničnici Tirola tada tvrdili da je nezamislivo da su se zarazili u Išglu.
Samo tri dana kasnije se saznalo da je jedan radnik u baru “Kicloh”, 36-godišnji Nemac, bio inficiran koronavirusom.Vlasti Tirola su sprovele istragu i zatvorile ovaj omiljeni lokal za ski-žurke tek dva dana kasnije.
Tek 12. marta su vlasti Tirola pre vremena zatvorile skijaški centar Išgl i samo dan kasnije je čitav region Pacnauntal proglašen zonom karantina.Zvaničnici Tirola odbacuju svaku kritiku u vezi s kasnim preduzimanjem mera.
Tvrde da je reagovano odmah nakon što su dokazane činjenice.
Šef Slobodarske partije Austrije (FPO) u Tirolu Markus Abvercger tvrdi da je trebalo nedelju dana ranije reagovati.Danske i norveške zdravstvene vlasti smatraju Austriju glavnim žarištem koronavirusa, pošto se čak 265 Danaca i 459 Norvežana zarazilo upravo u Austriji.
U Švedskoj se 18 odsto svih inficiranih dovodi u vezu sa boravkom u Austriji.U Srbiji je na snazi odluka o uvođenju vanrednog stanja.
Ovo su MERE KOJE MORATE POŠTOVATI tokom trajanja vanrednog stanja. I Grad Beograd doneo je set mera tokom trajanja vanrednog stanja.
Granice Republike Srbije zatvorene su za sve strane državljane, osim u izuzetnim slučajevima. Pročitajte ko može da uđe u Srbiju.
Mnogo je nepoznanica oko koronavirusa, ali je još više poluinformacija koje kruže internetom. Zbog toga je Ministarstvo zdravlja pripremilo i odgovore na najvažnija pitanja o bolesti uzrokovanoj novim koronavirusom COVID-19.
KOJI SU SIMPTOMI KORONAVIRUSA?
Koji su simptomi infekcije koronavirusom i kako iz prepoznati, kao i šta raditi sa kontaktima osobe kod koje je postavljena sumnja na infekciju koronavirusom?
IMATE NEKE OD SIMPTOMA INFEKCIJE? NE IDITE SAMI KOD LEKARA!
Ministarstvo zdravlja savetuje sve one koji imaju određene simptome respiratornih infekcija da ne idu u dom zdravlja ili bolnicu, već da se odmah obrate dežurnom epidemiologu na KONTAKT-TELEFONE.
ŠTA AKO…
Ministarstvo zdravlja objavilo je i set saveta i preporuka za kućnu izolaciju za sve one koji su možda bili izloženi koronavirusu, kao i za članove njihovih porodica. Evo kako se treba ponašati u tim slučajevima.
A KAKO DA SE ZAŠTITITE?
Pitate se kako da se zaštitite od infekcije koronavirusom? Bapski lekovi neće pomoći, ali osnovna higijena može da bude od velike koristi. Pročitajte šta još treba da radite i kako da se ponašate da smanjite rizik po sebe i druge.
BUDITE U TOKU!
I, naravno, za sve najnovije informacije o koronavirusu u Srbiji i svetu – pratite B92.net. Konferencije o novim podacima o koronavirusu u Srbiji možete pratiti svaki dan na našem sajtu i TV B92.
(Espreso.rs/Agencije)