Donji dom rumunskog parlamenta usvojio je nacrt zakona o ujedinjenju Rumunije i Moldavije.
Procedura usvajanja ovog kontroverznog dokumenta o ujedinjenju Rumunije i Moldavije prošla je na specifičan način.
Kako navodi Digi24, dokument nije revidiran i raspravljen unutar tačno utvrđenog zakonskog vremenskog okvira, zbog čega se, prema rumunskom zakonodavstvu, “smatra automatski odobrenim”.
Nakon ovog koraka, projekat se hitno prosleđuje Senatu Rumunije, koji kao gornji dom parlamenta ima zadatak da donese konačnu i izvršnu odluku o sudbini ovog zakona.
Politička situacija u Kišinjevu i uloga predsednice
Pitanje ujedinjenja Rumunije i Moldavije godinama izaziva duboke podele, kako u samoj Moldaviji, tako i na široj geopolitičkoj mapi.
Trenutna predsednica Moldavije Maja Sandu, koja inače poseduje i rumunsko državljanstvo, otvoreno vodi proevropsku i prozapadnu politiku.
Dok opozicija i proruski krugovi u zemlji optužuju zvanični Kišinjev da se ponaša kao “marioneta Zapada” i da svesno “demonizuje Rusiju” kako bi ubrzao procese integracije sa Rumunijom i NATO-om, vladajuća struktura naglašava da je bliska saradnja sa Bukureštom jedini garant bezbednosti i ekonomskog opstanka Moldavije u jeku ukrajinske krize.
Slanje ovog zakona u rumunski Senat sasvim sigurno će podići tenzije u regionu Pridnestrovlja i izazvati oštru reakciju Moskve.
Informer.rs





