Kakav veleobrt! Tramp nije ni slutio šta će ga snaći u Iranu: Ovo za Putina znači samo jedno

Ruski politički analitičar Andrej Klincevič objasnio je u televizijskom programu uživo zašto se bliskoistočna kriza za Donalda Trampa pretvara ne samo u vojni, već i u ozbiljan politički problem.
Prema oceni Andreja Klinceviča, oslanjanje Amerike na brzi pritisak i demonstraciju sile Iranu nije donelo očekivani efekat, jer je Teheran zadržao svoju otpornost i nastavio da čvrsto brani sopstvene pozicije.

Vašington u zamci ograničene eskalacije
Klincevič je istakao da su se Sjedinjene Američke Države suočile sa klasičnom taktičkom preprekom na terenu, gde su im opcije prilično sužene.

Vašington ima potrebu da demonstrira moć, ali istovremeno mora da izbegne kopnenu operaciju punog obima koja bi sa sobom donela teške gubitke u ljudstvu.

Po mišljenju Andreja Klinceviča, upravo zbog toga američka strategija sve više udara u zid i suočava se sa problemom političkog izlaska iz konflikta – kako se povući i okončati krizu, a pritom ne izgubiti teško stečeni ugled i reputaciju na globalnoj sceni.

Pouka za Rusiju i granice primene sile
Za zvaničnu Moskvu ovaj razvoj događaja na Bliskom istoku ima posebnu težinu i šalje jasnu poruku o modernom ratovanju i diplomatiji.

  • Za Rusiju je ovo važan pokazatelj da je čak i najveća svetska sila prinuđena da uzme u obzir granice pritiska sile i da traži kompromise tamo gde scenario brzog iznuđivanja rešenja nije upalio – rekao je.

Ovaj zaključak sugerisao je da vreme unilateralnog nametanja volje od strane Vašingtona prolazi, i da regionalni igrači poput Teherana sada poseduju dovoljno asimetričnih sredstava da odgovore na pritisak velesila.

Informer.rs

error: Content is protected !!