Sukob na Bliskom istoku i zatvaranje Ormuskog moreuza izazvali su nagli rast plaćanja nafte u juanima, zbog čega se petrojuan sve češće pominje kao moguća alternativa petrodolaru, navode mediji.
Reč je o kineskom juanu koji se koristi za međunarodna poravnanja u trgovini naftom, dok sistem petrodolara funkcioniše još od sedamdesetih godina prošlog veka. Međutim, nova kriza na Bliskom istoku ponovo je otvorila pitanje da li dominacija dolara u energetskoj trgovini počinje da slabi.
Dodatni signal stigao je iz kineskog sistema za prekogranično međubankarsko plaćanje CIPS, koji je nedavno zabeležio rekordan jednodnevni obim transakcija od 1,22 biliona juana, odnosno oko 179 milijardi dolara. To je prvi put da je obim transakcija premašio granicu od bilion juana u jednom danu.
Malika Sačdeva, strateg Dojče banke AG, ocenila je da bi sukobi na Bliskom istoku mogli ostati upamćeni kao ključni podsticaj za slabljenje dominacije petrodolara i jačanje petrojuana.
Kina jača energetsku i finansijsku mrežu sa Bliskim istokom
Prema navodima medija, kineske vlasti nastoje da dodatno učvrste veze sa zemljama Bliskog istoka, posebno u oblasti energetike i finansija.
Peking paralelno radi na unapređenju infrastrukture za trgovinu naftom u Šangaju, širenju domašaja sistema CIPS, ali i na istraživanju mogućnosti za stvaranje međunarodne platforme za digitalnu valutu uz učešće partnera sa Bliskog istoka.
Takvi potezi pokazuju da Kina ne želi samo veći obim trgovine u juanima, već i dugoročno jačanje sopstvene finansijske pozicije u globalnom energetskom sistemu.
Promene u trgovini naftom sve vidljivije
Prema poslednjim zvaničnim podacima, plaćanja i prilivi u juanima između Kine i Bliskog istoka tokom 2024. godine dostigli su 1,1 bilion juana. To predstavlja rast od 53 odsto u odnosu na 2020. godinu.
Kineski predsednik Si Đinping još tokom posete Bliskom istoku 2022. godine promovisao je inicijativu petrojuana, a najnovija dešavanja dodatno su vratila tu ideju u centar pažnje.
Zbog rata na Bliskom istoku, zatvaranja Ormuskog moreuza i sve većeg oslanjanja na juan u trgovini energentima, petrojuan se sada sve ozbiljnije nameće kao jedan od mogućih izazivača dugogodišnje dominacije petrodolara na svetskom tržištu nafte.
Informer.rs





