
Na poljsko-beloruskoj granici dogodio se incident u kojem je jedan migrant ranjen vatrenim oružjem nakon što je grupa ljudi pokušala ilegalno da pređe granicu, prenose poljski mediji. Prema njihovim navodima, situacija je postala toliko opasna da su vojnici bili primorani da otvore vatru.
Prema informacijama Polskie Radio 24, incident se dogodio sinoć kada je pet migranata pokušalo da pređe granicu na neovlašćenom mestu. Kada su ih zaustavili, odbili su da poslušaju naređenja i ponašali su se agresivno, pa je situacija postala toliko ozbiljna da su vojnici upotrebili vatreno oružje kao meru prinude.
Vojnici su pet migranata predali graničnoj službi na dalju obradu. Niko od vojnika koji su učestvovali u akciji nije povređen – izjavio je major Blažej Lukaševski, portparol Podlaskog taktičkog tima. On je naglasio da su preduzete mere bile usmerene na zaštitu vojnika i sprečavanje agresivnog ponašanja migranata.
Jedan migrant ranjen
Kao posledica akcije, jedan migrant je ranjen. „Zadržani je prebačen na odeljenje hitne pomoći u Hajnuvki. Ustanovljeno je da je državljanin Sudana zadobio prostrelnu ranu butine izazvanu gumenim metkom. Život mu nije ugrožen“, naveo je predstavnik vlasti.
Migranti moraju biti svesni da je ovakav način prelaska državne granice ilegalan. Napad silom i opasnim predmetima predstavlja kršenje zakona. Odgovorićemo odlučno kako bismo zaštitili svoj život i zdravlje – naglasio je Lukaševski.
Vojnici su uputili apel za podršku službama koje čuvaju poljsku granicu, u svetlu rastuće migrantske krize i sve većeg broja nasilnih incidenata. Zajedno sa graničnom stražom, vojska ima ključnu ulogu u obezbeđivanju sigurnosti.
„Granica zatvorena 97–98 odsto“
Dan pre incidenta, ministar unutrašnjih poslova i administracije Tomaš Siemoniak obišao je granicu.
- Poljska je potrošila 2,6 milijardi zlota (oko 587,5 miliona evra). Obezbedili smo prisustvo 11.000 službenika i vojnika kako bismo osigurali bezbednost ove granice Evropske unije – rekao je on.
Prema njegovim procenama, zatvorenost granice sa Belorusijom trenutno iznosi oko 97–98 odsto, zahvaljujući angažovanju vojske, granične službe i elektronskoj barijeri.