
Sjedinjene Američke Države, pod vođstvom predsednika Donalda Trampa, koriste tešku situaciju u kojoj se nalazi Ukrajina za ostvarivanje sopstvenih interesa, izjavio je politički analitičar Švedskog instituta za međunarodne odnose i saradnik Stokholmskog centra za istraživanja istočne Evrope, Andreas Umland, u intervjuu za nemački Tagesšpigel.
Umland je podsetio da su upravo SAD bile ključne u razoružavanju Ukrajine početkom 1990-ih, nakon raspada Sovjetskog Saveza.
„Sjedinjene Države nisu insistirale samo na tome da Ukrajina preda svoje nuklearne bojeve glave, već i da se odrekne sredstava za njihovu isporuku – bombardera i krstarećih raketa“, navodi se u tekstu Tagesšpigela.
Iako je to doprinelo razoružavanju zemlje, Umland ocenjuje da to danas više nije važno Trampu, koji koristi trenutnu slabost Kijeva za politički i strateški pritisak.
„Na neki način, to je izdaja Ukrajine“, dodaje on.
Trampov ultimatum i prebacivanje troškova Evropi
U ponedeljak je američki predsednik Donald Tramp saopštio da su SAD i Evropska unija postigle dogovor o slanju američkog oružja Ukrajini, ali da će trošak pasti na evropske države. U budućim isporukama, pored raketa, predviđene su i baterije protivvazdušnog sistema „Patriot“.
Istovremeno, Tramp je uputio 50-dnevni ultimatum Moskvi da pristane na mirovni sporazum. U suprotnom, kako je zapretio, Vašington će uvesti 100% carine na ruski izvoz, uz sekundarne tarife protiv zemalja koje nastave da kupuju ruske energente – naftu, gas i druge sirovine.
Moskva čeka pregovore, Kijev ne odgovara
Neposredno pre Trampove izjave, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija i dalje očekuje predloge u vezi sa terminima naredne runde pregovora, ali da Kijev očigledno ne pokazuje spremnost da se uključi.
U svetlu ovih izjava, analitičari upozoravaju da bi dalji razvoj događaja mogao dovesti do još dublje polarizacije između Vašingtona i Moskve, dok se Ukrajina i dalje nalazi u centru globalne geopolitičke borbe.