
Američki predsednik Donald Tramp tvrdio je da će telefonski razgovor sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, na neki način, okončati trogodišnji rat u Ukrajini.
Ne samo da se to nije dogodilo nego se, dan kasnije, sve više spekuliše da bi prvi čovek SAD mogao da se povuče iz mirovnih pregovora i da ga je ruski predsednik ponovo nadigrao, piše američki CNN u svojoj najnovijoj analizi.
- Ukrajina i njeni evropski partneri zalažu se za 30-dnevni prekid vatre kako bi se omogućilo vreme za početak razgovora o trajnom mirovnom sporazumu. Moskva je to odbila, insistirajući na razgovorima o konačnom dogovoru. Pošto bi ovaj proces mogao da traje mesecima, sve izgleda kao lukavi način da se Rusiji omogući da nastavi sa svojim ofanzivama koje ubijaju nevine civile. Umesto postignutog dogovora o prekidu vatre, pompezno najavljivan dvosatni razgovor dvojice lidera završio se tako što je se šef Kremlja vratio na početak – svom lažnom narativu o ratu koji je izazvan prebrzim širenjem NATO – navodi CNN.
- To nije naš rat – rekao je ranije potpredsednik SAD Džej Di Vens.
Dokazujući svoju ulogu vesnika veoma loših vesti po evropsku bezbednost, Vens je ponovo izneo svoj stav da bi Sjedinjene Države mogle da se povuku iz pregovora – verovatno i da prestanu da šalju pomoć Ukrajini – ukoliko Rusija ne preduzme korake ka mirovnom sporazumu.
Putin opet nadigrao Trampa?
Međutim, povlačenje Vašingtona je upravo ono što Rusija želi, a da bi ostvario svoj san, čini se da Putin ne mora da uradi apsolutno ništa – osim da nastavi da vodi brutalni rat, piše američki CNN.
Povlačenje Vašingtona je upravo ono za čim Rusija žudi, a da bi zaslužio ovaj ishod iz snova, čini se da Putin treba samo da nastavi sa dosadašnjom praksom. Nekoliko trenutaka nakon poziva, Tramp je već zvučao kao čovek koji se povlači iz borbe. Pet dana ranije bio je mirotvorac spreman da bude most između zaraćenih strana – Vladimira Putina i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na sastanku u turskom gradu Istanbulu, gde su vođeni prvi pregovori Rusije i Ukrajine od početka rata – stoji u analizi.
Donald Tramp u svom kabinetu Foto: AP Evan Vucci, EPA Jim Lo Scalzo Pool
Međutim, nakon jučerašnjeg, kako se govorilo, istorijskog razgovora Trampa sa Putinom, američki lider je jednostavno rekao da Ukrajina i Rusija moraju da razgovaraju direktno “kako samo oni mogu”. Na taj način je, piše CNN, Tramp stao na stranu svog prijatelja u Kremlju.
- Veliki ego je u igri, ali mislim da će se nešto dogoditi. A ako se to ne desi, samo ću da se povučem i oni će morati da nastave – rekao je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu nakon razgovora sa Putinom.
“Putin je dobio upravo ono što je želeo”
Čak je i lopticu prebacio u dvorište novog pape Lava, u Vatikan, što je i sam poglavar Rimokatoličke crkve ranije predložio – da se baš tu sastanu lideri dveju zemalja u ratu. Sjedinjene Države se možda neće u potpunosti povući, ali sve više govore da bi pregovore trebalo da vodi neko drugi, piše američki CNN.
- Čini se da predsednik (Tramp) možda uopšte nije pokušao da izvrši pritisak na Putina. Dobro je što su dva sata razgovarali, ali šta imamo od toga? Putin nastavlja sa svojim velikim zahtevima… Mislim da je ovim razgovorom Putin dobio upravo ono što je želeo – rekla je Bet Saner, bivša zamenica direktora Nacionalne obaveštajne službe.
Da li je Putinu zaista potreban Tramp
Poslednjih 10 dana bili su živopisan podsetnik koliko je Putinu zaista potreban predsednik SAD ili njegovo odobrenje. Ali logika je jednostavna.
Gotovo tri godine koliko traje rat, ruski državni mediji govore svojoj publici da nisu u sukobu samo sa Ukrajinom, veći sa celim NATO, uključujući i SAD.
Trampova administracija je otvorila mali prozor kroz koji bi Kremlj mogao da dođe u bolju poziciju, ili čak ublaži posledice nekih zapadnih sankcija. Ali to ne menja ključnu kalkulaciju ili poruku Moskve: ovo je egzistencijalni rat, o ponovnom uspostavljanju njihove nadmoći u susedstvu, piše CNN.
- Granice onoga što Sjedinjene Države mogu da ponude Rusiji u ovom trenutku, u smislu uticaja, vidljive su iz svemira. Da, SAD bi mogle da pooštre sankcije, čak, kao što je Tramp najavljivao prošle nedelje, dodajući “sekundarne sankcije” protiv ruskih finansijera i kupaca nafte iz Indije i Kine. Ali to bi izazvalo još jedan trgovinski raskol među svetskim silama sa kojima je Vašington jedva uspeo da uspostavi dobru saradnju. Alternativa je da SAD ublaže sankcije kako bi nagovorile Rusiju na ustupke. Ali to bi naljutilo Trampove evropske saveznike i verovatno bi SAD posustale bez praktične podrške Evrope – piše CNN i dodaje:
Kažnjavanje Rusije, osim što nije geopolitički plan MAGA (pokret “Učinimo Ameriku ponovo velikom”), mogao bi da produbi umešanost SAD u rat kojem se ionako ne nazire kraj, sve dok jedna strana ne posustane. Međutim, u ovim pregovorima, ocenjuje CNN, nema dogovora. Putin ne kupuje ništa, on nastoji da osvoji i uzme. Tramp nema šta da proda, osim podrške SAD svojim tradicionalnim saveznicima. Ne postoji način da Putin i Tramp mogu da pobede i zadrže svoj status.
- Zato je ovo možda momenat kada je Tramp konačno razumeo Putina kao nekoga ko zaista ne traži njegovo odobrenje ili odanost, i povukao se. Toliko o “snazi ličnosti” Donalda Trampa koja prisiljava Putina da dokaže da želi da okonča rat u Ukrajini – piše analizi koju je objavio CNN.
Kurir.rs/CNN/Preneo: D. P.