
“Dok sam ja rukovodio Resorom državne bezbednosti, nisam se slagao s tim da služba treba da učestvuje u ovakvim operacijama”, svoju priču započeo je ovim rečima Stanišić.
Jovica Stanišić, nekadašnji prvi čovek Državne bezbednosti, izjavio je da smatra da bi mnoga nerešena ubistva iz devedesetih lako mogla da budu rasvetljena kada bi se krivci tražili u Resoru javne bezbednosti, odnosno u tadašnjoj beogradskoj policiji.
“Dok sam ja rukovodio Resorom državne bezbednosti, nisam se slagao s tim da služba treba da učestvuje u ovakvim operacijama, pa ja nemam saznanja o ubistvima istaknutih kriminalaca, kao i ličnostima iz politike tokom devedesetih. Ubistva poznatih kriminalaca iz te decenije mogla bi se rasvetliti preko pripadnika Resora javne bezbednosti, odnosno vinovnike, organizatore i nalogodavce treba tražiti prvenstveno u Sekretarijatu Beograd”, zabeležena je izjava Jovice Stanišića u službenoj belešci od 14. marta 2003, u koju je Srpski telegraf imao uvid.
Nekadašnji načelnik DB otišao je korak dalje i pripadnicima Odeljenja za obaveštajno-operativne poslove Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala dao odgovor na to ko je ubio Voju Raičevića, zvanog Voja Amerikanac.
“Voja Amerikanac je prvo doveden u 29. novembar, glavnu stanicu policije, i odatle odveden na gubilište. Odgovore na to šta se desilo možete da nađete tamo”, rekao je Stanišić, misleći na stanicu policije koja se nalazi u toj ulici.
Uklanjali svedoke
O ubistvu Voje Jovica Stanišić dalje nije želeo da govori, piše dalje u belešci, koja je sačinjena dva dana posle ubistva premijera Zorana Đinđića i koju je potpisao pukovnik Stevan Jarić, načelnik Odeljenja za obaveštajno-operativne poslove.
Međutim, njegova kratka izjava delimično je potvrdila spekulacije da je Raičević radio za državu, ali da ga je država i ubila.
Telo Voje Amerikanca, podsetimo, nikada nije pronađeno. On je nestao krajem 1997. godine i jedino što je nađeno jeste njegov zapaljeni džip. Još tada spekulisalo se da su naručioci ubistva bili u državnim službama, kao što se nagađalo i da je sam Voja radio za državne službe, za koje je navodno počinio oko 20 ubistava.
“Tokom informativnog razgovora Jovica Stanišić ni u jednom momentu nije želeo da govori o konkretnim kriminalnim događajima, na konkretna pitanja odgovarao je uopšteno, usmeravajući razgovor na druge oblasti i okolnosti”, bio je zaključak inspektora koji su tada razgovarali sa Stanišićem punih šest sati.
Stanišić: Beba sve zna
Jovica Stanišić tokom saslušanja u UBPOK govorio je o ubistvu Zorana Đinđića, Legiji, Jedinici za specijalne operacije, ali i jednom od najbližih saradnika Zorana Đinđića Vladimiru Bebi Popoviću.
“Kada bi se Vladimir Beba Popović policijski pravilno obradio, rešila bi se i najveća i najsloženija krivična dela organizovanog kriminala izvršena poslednjih godina”,rekao je Stanišić u tom razgovoru i naveo da je Beba imao ambiciju da bude “šef mafije”.
Upozorio sam Đinđića na Legiju
Jovica Stanišić detaljno je govorio o odnosima sa Zoranom Đinđićem, ali i činjenici da je ubijenog premijera upozorio da nije dobro da Legija bude na čelu JSO zbog “njegovog prola ličnosti i kriminalnih aktivnosti o kojima se pričalo”.
“Ulemeka sam viđao retko, isključivo prilikom obilaska jedinice. Smatram da je on psihozički izuzetno sposoban za izvođenje borbenih operacija, odlično je obučen i ima visok stepen iskustva. Reč je o čoveku skromnijih intelektualnih mogućnosti i slabog obrazovanja. Dok sam ja bio na čelu DB, on nije imao nikakvu perspektivu u službi”, rekao je bivši šef Miloševićeve tajne službe i objasnio da je Legija na značaju dobio tek po dolasku Radomira Markovića, koji je bio sklon primeni “ekstremnih i represivnih metoda, koje je predlagao i Miri Marković.
(Espreso/Republika/M.L.)