
Sudije Međunarodnog krivičnog suda (MKS) zatražile su od Mađarske da objasni zašto nije uhapsila izraelskog premijera Benjamina Netanijahua tokom njegove posete Budimpešti ranije ovog meseca.
U podnesku, sud sa sedištem u Hagu pokrenuo je postupak zbog nepoštovanja protiv Mađarske, pošto je ta zemlja Netanijahuu priredila doček sa crvenim tepihom uprkos nalogu za hapšenje izdatom od strane MKS zbog zločina protiv čovečnosti u vezi sa ratom u Gazi.
Tokom posete, mađarski premijer Viktor Orban objavio je da će Mađarska napustiti MKS, navodeći na državnom radiju da sud “više nije nepristrasan sud, niti sud prava, već politički sud”, navodi britanski The Independent.
Orban, kojeg kritičari nazivaju autokratom i najtvrdokornijim opstruktivcem u Evropskoj uniji, branio je svoju odluku da ne uhapsi Netanijahua.
“Potpisali smo međunarodni sporazum, ali nikada nismo sproveli sve korake koji bi taj sporazum učinili obavezujućim u Mađarskoj”, rekao je Orban, pozivajući se na to da mađarski parlament nikada nije inkorporirao statut suda u domaće zakonodavstvo.
Sudije MKS su ranije odbacivale slične argumente. MKS i druge međunarodne organizacije kritikovale su Mađarsku zbog ignorisanja naloga za hapšenje Netanijahua.

Nekoliko dana pre njegovog dolaska, predsednik nadzornog tela suda poslao je pismo mađarskoj vladi, podsećajući je na njenu “posebnu obavezu da postupi po zahtevima suda za hapšenje i izručenje”.
Viktor Orban najavio izlazak zemlje iz MKS
Portparol MKS odbio je da komentariše postupak zbog nepoštovanja. Odluka Mađarske da napusti MKS, proces koji će trajati najmanje godinu dana, učiniće je jedinom članicom Evropske unije koja nije potpisnica tog suda. MKS trenutno ima 125 članica, a samo su Filipini i Burundi do sada napustili sud, kao što sada planira i Mađarska.
Ovo je treći put u poslednjih godinu dana da sud sprovodi istragu protiv neke od svojih članica zbog neuspeha da uhapsi osumnjičene osobe.
U februaru su sudije zatražile od Italije da objasni zašto je ta zemlja poslala jednog Libijca, osumnjičenog za mučenje i ubistvo, nazad u Libiju italijanskim vojnim avionom, umesto da ga izruči sudu.
U oktobru su sudije prijavile Mongoliju nadzornom telu suda jer nije uhapsila ruskog predsednika Vladimira Putina prilikom njegove posete toj azijskoj zemlji. Mađarska ima rok do 23. maja da dostavi dokaze u svoju odbranu.
(Espreso/Telegraf.rs/DČ)