Od tropskih plus 40, do pada temperature za 20 stepeni, praćenih gradom i kišom koja odmah pokrene bujične poplave, te žestokom olujom ili mini tornado – tako izgledaju promene vremena u Srbiji, kojima smo svedoci u ovom mesecu. Sve je posledica globalnih klimatskih promena na koje su upozorili klimatolozi.Pripadamo pokoenju u kojem, umesto protoka vekova, svedočimo o drastičnim klimatskim promenama za samo nekoliko decenija, zbog čega su se “izgubila” prelazna godišnja doba, proleće i jesen. Objašnjavajući šta nam se dešava, meteorolog i klimatolog Vladimir Đurđević slikovito kaže “klima je na stroidima”, upozoravajući da će nagle vremenske promene biti sve intenzivnije i izraženije.
Najpre smo imali početak juna kada se u pojedinim mestima, zbog hladnih večeri, morala u domovima založiti vatra ili uključiti grejanje, da bi već pred kraj tog meseca usledio toplotni talas koji je u mnogim gradovima oborio maksimalne vrednosti dnevne temperature za jun. Toplotni udar, sa temperaturama višim od 40 stepeni, ponovljen je i u julu, a po svemu sudeći žarkih dana biće već sledeće nedelje i u avgustu. Đurđević objašnjava da se zbog klimatskih promena leto u Srbiji produžava za mesec dana više, ali su problem, opet kao posledica promene klime, nagli prelasci iz jednog tipa vremena u drugi.
Mi u klimatologiji kažemo nekad da je klima malo na soidima, odnosno da je energičnija nego što je bila u prošlosti. Nije samo da se planeta u proseku zagreva i da onda izaziva promene, nego je problem i u tome što je način cirkulacije vazduha preko planete promenjen i to na način koji baš favorizuje ovakvu situaciju, da se pri tom prelasku pojave neki krajnje nepovoljni uslovi poput intezivnog grada ili nedavne pojava tornada u Češkoj. To treba da bude upozorenje za nas, jer nije neočekivano da se i u Srbiji nekada pojavi malo jači tornado – upozoravao je Đurđević nekoliko dana pre nego se iznad Bačke Palanke tokom lokalnog nevremena pojavila “pijavica”, srećom samo slabi tornado.
Nakon tropskih dana koje smo imali početkom meseca, prošle nedelje pogodilo nas je osveženje, ali ne samo kiša kojoj smo se nadali, već pljuskovi praćeni olujom i grad veličine lešnika u pojedinim područijima naše zemlje.Automatski su se aktivirale bujične vode, jer u mnogim mestima kišni kolektori nisu mogli da prime takvu količinu vode, a da panika bude potpuna “pobrinule” su se vesti iz Nemačke o katasofalnim posledicama poplava nezabeleženim u poslednjih 100 godina. Srećom, kako su objasnili hidrolozi, te poplave nisu ugrozile Srbiju, iako je Sektor za vanredne siruacije odmah upozorio lokalne samouprave da preduzmu preventivne mere kako bi se na minimum smanjili rizici od bujičnih poplava.