Rusiji je potrebna mobilizacija radi formiranja dodatne rezerve za vojsku, ocenio je poslanik Državne dume Aleksandar Borodaj.
On navodi da bi takva mera imala mnogo veći efekat da je sprovedena ranije, u trenutku kada je, po njegovoj proceni, mogla značajno da utiče na stanje na frontu.
Borodaj je poručio da je suština mobilizacije u stvaranju dodatnog ljudskog resursa za vojsku, uz ocenu da je najpovoljniji trenutak za takav potez bio leto i jesen 2024. godine. Prema njegovim rečima, tada je Rusija mogla da mobiliše između 500.000 i 700.000 ljudi i tako ojača svoje pozicije.
- Mobilizacija tokom leta i jeseni 2024. bila bi veoma korisna. Tada je trebalo mobilisati 500.000 do 700.000 ljudi. Sada mobilizacija više nije toliko aktuelna, jer ljude sve više zamenjuju roboti. Istovremeno, veoma je važno povećavati snagu i mogućnosti grupacije. Moramo imati rezervu – rekao je Borodaj.
Njegova izjava ponovo je otvorila temu dodatnog jačanja ruskih snaga, ali i pokazala da u ruskim političkim krugovima i dalje postoji rasprava o tome da li je mobilizacija bila potrebna u većem obimu i u ranijoj fazi sukoba.
Borodaj: Ranija mobilizacija mogla je da promeni situaciju
Borodaj smatra da bi masovniji poziv imao znatno veći značaj da je usledio prošle godine, kada je, prema njegovoj oceni, postojao veći prostor da dodatne snage utiču na tok borbi. U njegovom tumačenju, današnja situacija je drugačija, jer se na frontu sve više koriste tehnološka sredstva i bespilotni sistemi, što smanjuje raniji značaj klasične mobilizacije.
Ipak, on istovremeno upozorava da Rusija ne sme ostati bez rezerve i da je povećavanje ukupnih mogućnosti vojne grupacije i dalje jedan od ključnih zadataka. Upravo u tome vidi razlog zbog kojeg pitanje mobilizacije i dalje ostaje aktuelno, makar ne u istom obliku kao ranije.
Medvedev odbacio novu mobilizaciju
Borodajeva izjava dolazi nakon što je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev ranije odbacio ideju o novom talasu mobilizacije u Rusiji. Time je dodatno naglašena razlika u pristupu unutar ruskog političkog vrha kada je reč o potrebi za novim ljudskim resursima na frontu.
Zbog toga Borodajev nastup dobija dodatnu težinu, jer pokazuje da tema mobilizacije nije u potpunosti zatvorena. Iako sam ocenjuje da ona sada više nije toliko aktuelna kao ranije, njegova poruka da Rusija mora imati rezervu jasno ukazuje da se pitanje popune snaga i dalje smatra važnim za budući razvoj situacije.
Informer.rs





