
Na društvenim mrežama širi se snimak “uništenja privremenog mesta raspoređivanja Oružanih snaga Ukrajine”.
Kako se navodi u opisu ruska vojska upotrebila je stravičnu bombu FAB-3000 u Mirnogradu u Donjeckoj oblasti.
Eksplozivna bomba FAB-3000 razvijena je još u sovjetsko vreme, ali se do danas smatra jednim od najrazornijih avionskih oružja. Dizajnirana je za uništavanje različitih vrsta objekata, uključujući betonske zaklone, skloništa i utvrđene industrijske objekate.
#UkraineRussiaWar
🌐 Place: #Myrnohrad
🕰 Date: ~05.09.2025
📌 Coordinates: 48.310978,37.260223
👩🚀 Squad:
📝 Description: Footage of the destruction of a temporary deployment point of the Ukrainian Armed Forces by a Russian FAB3000 in Myrnohrad.✉️source:… pic.twitter.com/Ommt0WxvzE
— Military Summary (@MilitarySummary) September 6, 2025
Prema podacima iz otvorenih izvora, težina FAB-3000 dostiže nešto više od tri tone, dok je eksploziv težak skoro polovinu – oko 1.400 kilograma. Baca se sa visine do 16 kilometara, a brzina leta može dostići i do 1200 kilometara na sat.
Alo.rs