
Rusija je okupila 110.000 vojnika u blizini istočnoukrajinskog grada Pokrovska u okviru svojih napora da zauzme strateški važan grad, izjavio je juče ukrajinski vojni komandant Aleksandar Sirski.
Sirski je rekao da je područje oko Pokrovska “najvrelija tačka” duž linije fronta od 1.200 kilometara koja se proteže preko istoka zemlje.
Ruske snage pokušavaju da zauzmu Pokrovsk skoro godinu dana, pokrećući jednu iscrpljujuću ofanzivu za drugom. Ali uprkos očiglednoj brojčanoj i tehničkoj nadmoći, Moskva još uvek nije uspela da preuzme kontrolu nad gradom.
Strateški cilj za Moskvu
Pokrovsk je važan strateški cilj za Moskvu. Ruski predsednik Vladimir Putin je jasno stavio do znanja da mu je cilj da osvoji cele istočne ukrajinske regione Donjeck i Lugansk, koje njegove snage delimično drže pod okupacijom.
Kao što smo juče objavili, ruske snage su preuzele kontrolu nad područjem bogatim litijumom u blizini sela Ševčenko u Donjeckoj oblasti Ukrajine, samo tri kilometra od granice sa Dnjepropetrovskom.
To je zona od oko 40 hektara koja sadrži jedno od najperspektivnijih nalazišta litijuma u Evropi – resursa koji se sve više naziva “belim zlatom” zbog svoje ključne uloge u energetici i odbrani.
Zauzimanjem ovog područja, Rusija ne samo da proširuje svoje vojno prisustvo na istoku Ukrajine, već dobija i pristup vrednim resursima sa dugoročnim ekonomskim i industrijskim potencijalom. Nalazište Ševčenko je već bilo u fokusu stranih investitora i ukrajinskih vladinih organa u okviru planova za smanjenje zavisnosti od uvoznih sirovina.
Analitičari smatraju da bi zaplena nalazišta litijuma mogla biti deo šire ruske strategije za preuzimanje kontrole nad rutama snabdevanja resursima i slabljenje sposobnosti Ukrajine da finansira rekonstrukciju svoje energetske i industrijske infrastrukture. Zaplena takvih lokacija dodatno pojačava zabrinutost oko budućeg pristupa retkim i strateškim mineralima u regionu.
Odlaganje pregovora
Kijev i njegovi saveznici optužuju Putina da odugovlači mirovne pregovore kako bi njegove snage mogle da osvoje više ukrajinske teritorije.
Iako nije veliki grad, Pokrovsk se nalazi na važnom putu za snabdevanje i železničkoj pruzi koja ga povezuje sa drugim vojnim centrima u regionu. Zajedno sa Kostjantinovkom, Kramatorskom i Slavjanskom, čini okosnicu ukrajinske odbrane u delu Donjecke oblasti koji je još uvek pod kontrolom Kijeva.
Pre rata, oko 60.000 ljudi je živelo u Pokrovsku, ali većina njih je napustila grad u tri godine otkako je Rusija pokrenula svoju totalnu invaziju u februaru 2022. godine.

Poslednji aktivni rudnik koksnog uglja u Ukrajini bio je u Pokrovsku, a mnogi njegovi radnici su ostali u tom području kako bi ga održali u funkciji. Nakon što je rudnik bio primoran da se zatvori ranije ove godine, i oni su počeli da odlaze.
Institut za proučavanje rata (ISW) je krajem prošle godine izvestio da su ukrajinske odbrambene operacije u Pokrovsku primorale Rusiju da odustane od svog prvobitnog plana za frontalni napad na grad. Ukrajinci su uspešno integrisali dronove i operatere dronova sa kopnenim snagama u odbrani, što je dodatno usporilo ruske napade.
“Našli smo rešenje za Šahede”
Ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov u četvrtak je na zatvorenom sastanku novinarima rekao kako je Ukrajina donela odluku o značajnom povećanju broja dalekometnih napada na rusku teritoriju, ali i pronašla rešenje za dronove Šahed.
Ukrajina nastavlja sistemski rad na učinkovitim protivmera protiv kamikaza dronova, rekao je Umerov, navodeći da se poslednje tri godine kontinuirano radi na razvoju učinkovitog odbrambenog modela protiv Šaheda.
Radi se o stalnoj intelektualnoj borbi: Rusija mijenja taktiku i planove napada, dok se Ukrajina prilagođava odbranom. Do sada je pronađeno i već se koristi na desetine tehnoloških rešenja u borbenim uslovima.
- A rešenje protiv Šaheda već postoji – jedan od tih proizvoda pokazao je veoma visoku efikasnost; nismo to ni sami očekivali – dodao je ministar, ne navodeći dalje detalje.
Invazija na Kursk kao spas za Pokrovsk
Istovremeno, Rusija nije uspela da značajno poveća broj vojnika u tom području, jer je morala da reaguje na iznenadni upad ukrajinskih snaga na sopstvenu teritoriju u južnom Kurskom regionu.
Sirski je prošle nedelje rekao novinarima da je Kurska operacija privremeno povukla skoro 63.000 ruskih vojnika i oko 7.000 severnokorejskih vojnika, što je Ukrajini omogućilo da ublaži neprijateljski pritisak na ključnim bojištima i pregrupiše svoje snage.
Umesto da nastave direktne napade na grad, ruske snage su potom počele da pokušavaju da opkole Pokrovsk sa juga i severoistoka.
ISW je u svojoj najnovijoj proceni naveo da ruske snage nastavljaju da napadaju malim jurišnim grupama od jednog do dva vojnika, ponekad koristeći motocikle i terenska vozila.
U jučerašnjem saopštenju, Sirski je rekao da Rusija i dalje pokušava da probije administrativnu granicu Donjecke oblasti.
- Oni to žele ne samo zbog operativnih rezultata, već pre svega zbog demonstracije. Da bi postigli psihološki efekat: da tamo stave ozloglašenu ‘stopu ruskog vojnika’, zabodu zastavu i proglase još jednu pseudo-‘pobedu – rekao je Sirski.
(Espreso/Blic)