
Raspoređivanje mirovnih snaga na “istorijske ruske teritorije”, odnosno na teritoriju Ukrajine koje kontroliše Rusija, moglo bi da dovede do Trećeg svetskog rata, izjavio je danas sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu.
On je ocenio da Koalicija voljnih gradi planove za uvođenje vojnog kontigenta u Ukrajinu pod, kako je rekao, maskom mirovnih snaga, ali i istakao da ”razumni” političari u Evropi shvataju da bi primena takvog scenarija mogla da dovede do direktnog sukoba između NATO-a i Rusije.
Naveo je da se pojam ”mirovne snage” koristi da bi se prikrili pravi ciljevi, odnosno kontrola nad ukrajinskom teritorijom i njenim resursima.
”Bilo bi ispravnije te vojnike nazvati osvajačima ili okupatorima”, naveo je on u intervjuu za TASS.
On je izrazio sumnju šta će konkretno braniti pripadnici mirovnih snaga ako budu raspoređeni u Ukrajini.
”Nacistički režim, marševe i bakljade sa simbolima SS divizija? Podržaće progon pravoslavnih? Oduzeće stanovništvu ruskog govornog područja prava da govori svoj maternji jezik, očuva sopstvenu kulturu i tradiciju?”, rekao je Šojgu.
Zadržavamo pravo da koristimo nuklearno oružje
Šojgu je istakao i da Rusija zadržava pravo da koristi nuklearno oružje u slučaju agresije na nju ili Belorusiju, uključujući i upotrebu konvencionalnog naoružanja.
“U novembru 2024. godine unete su izmene u Osnove državne politike Ruske Federacije u oblasti nuklearnog odvraćanja, prema kojima Rusija zadržava pravo upotrebe nuklearnog oružja u slučaju agresije na nju ili Republiku Belorusiju, uključujući i korišćenje konvencionalnog naoružanja, rekao je on.
Rusija, prema rečima Šojgua, “budno prati vojne pripreme evropskih zemalja”.
“U skladu sa Strategijom nacionalne bezbednosti Ruske Federacije, u slučaju da strane države počine neprijateljske akcije koje predstavljaju pretnju suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ruske Federacije, naša zemlja smatra legitimnim preduzimanje simetričnih i asimetričnih mera neophodnih za suzbijanje takvih akcija i sprečavanje njihovog ponavljanja, podsetio je on za agenciju TAŠ.
Nuklearno odvraćanje, kako je dodao, “sprovodi se u odnosu na države i vojne koalicije koje Rusiju vide kao potencijalnog neprijatelja i poseduju oružje za masovno uništenje ili značajan borbeni potencijal snaga opšte namene”.
Osim toga, takve akcije se odnose i na države koje obezbeđuju svoju teritoriju i resurse za pripremu i sprovodjenje agresije na Rusku Federaciju.
“Zadaci obezbeđivanja integriteta jedinstvenog odbrambenog prostora Rusije i Belorusije, zajedničko sprovođenje mera strateškog odvraćanja sadržani su u Konceptu bezbednosti Savezne države i Ugovoru izmedju Ruske Federacije i Republike Belorusije o garancijama bezbednosti usvojenom u decembru 2024. godine, koji je razvijen uz direktno učešće saveta za bezbednost dve zemlje, naveo je Šojgu.
Alo.rs