
Britanski stručnjaci strahuju da bi Rusija mogla da sabotira britanske energetske gasovode, što bi, kako smatraju, značilo da svaka porodica mora da ima spakovan “72-časovni komplet za preživljavanje”.
Velika Britanija naime, koja je u tzv. zelenoj tranziciji, zatvara elektrane na ugalj zbog čega postaje sve više oslonjena na snabdevanje gasom i električnom energijom iz inostranstva.
Skoro 40 odsto britanskog snabdevanja gasom uvozi se iz Norveške, od čega veliki deo dolazi preko jedinstvenog gasovoda “Langeled”, a zabrinutost da Rusi planiraju sabotažnu operaciju eskalirala je otkako je jedan od njihovih špijunskih brodova, Jantar, otkriven na mapi kritične britanske podvodne infrastrukture u Severnom moru.
S obzirom na to da je Velika Britanija bila blizu nestanka struje tokom prošle zime, ali je spasena rezervama za vanredne situacije i električnom energijom uvezenom podmorjem iz Danske, stručnjaci za bezbednost tvrde da bi britanska domaćinstva trebalo da slede primer EU, koja je savetovala građane da spakuju trodnevni komplet za preživljavanje.
To bi trebalo da uključuje vodu, nekvarljivu hranu, lekove, radio na baterije, baklju, lična dokumenta i švajcarski nož.
Zaštita kritične podmorske infrastrukture
Zaštita kritične podmorske infrastrukture će ove godine biti deo Vladinog strateškog pregleda odbrane (SDR) bivšeg generalnog sekretara NATO lorda Robertsona.
Brianija, baš kao i brojne evropske zemlje, smatra da je Moskva povezana sa nizom očiglednih sabotaža u Baltičkom moru u poslednje dve godine, koje su uticale na kablovske i gasovodne veze.

Dejli mejl podseća da su nemački gasovodi “Severni tok” takođe su sabotirani 2022. godine.
Osim toga, veruje se da su Rusi postavili uređaje za prisluškivanje na vetroturbine na moru u Velikoj Britaniji u pokušaju da prate kretanje britanskih podmornica
Izvori Dejli mejla navode da snabdevanje električnom energijom u Velikoj Britaniji trenutno podržava nekoliko brodova koji svake nedelje pristižu sa zalihama tečnog prirodnog gasa iz Katara ili Amerike.
Ali interkonektori (visokonaponski električni kablovi) su izloženi i ranjivi na napade neprijateljskih država poput Rusije.

Umalo ostali bez struje
Osim toga, smatra se da se Britanija 8. januara približila više nego ikad situaciji da mora da uvede restrikcije struje.
Temperature smrzavanja i prekidi na nekim interkonektorima i gasnim elektranama značili su pad kapaciteta proizvodnje u vreme najveće potražnje.
U međuvremenu, pad brzine vetra smanjio je količinu energije koju bi mogle da proizvedu vetroelektrane u zemlji.
Da je potražnja nadmašila ponudu, operateri mreže bi bili primorani da zamrače delove zemlje, a analitičari navodno tvrde da bi Birmingem bio prvi na udaru.
Rizik se povukao tek kada je britanski operater energetskog sistema izdvojio oko 17 miliona funti da spreči isključenje dve elektrane na gas, a visokonaponski kabl koji je dovodio struju iz Danske u Veliku Britaniju, nazvan Viking Link, takođe je ranije uključen nakon planiranog prekida održavanja kako bi se obezbedilo više struje.
“Sada smo u velikoj meri zavisni od uvoza električne energije i postaćemo sve zavisniji od tog uvo”“, rekao je jedan izvor Dejli mejlu.
Kuba, Struja, Nestanak struje
foto: EPA-EFE/Ernesto Mastrascusa
Laka meta
“Generalni direktor MI5 je upozorio na taktiku GRU (ruske vojne obaveštajne službe) u zapadnim zemljama, uključujući sabotažu ili paljenje. Energetska infrastruktura je meta koja samo čeka”, dodao je taj izvor.
Strahovi od ruske sabotaže su porasli otkako su četiri kabla ispod Baltičkog mora prekinuta za samo tri meseca.
Na Božić, ključni kabl za napajanje Estlink 2 između Finske i Estonije oštećen je naftnim tankerom koji je vukao sidro duž morskog dna.
A ministar odbrane Džon Hili je prošle godine naredio da se nuklearna podmornica Kraljevske mornarice klase Astute izvuče na jardu dalje od ruskog špijunskog broda Jantar nakon što je osumnjičena da ometa podmorske kablove u Irskom moru.
Espreso/ b92/ Daily Mail/ Prenela: T.M.