
U toku je izrada novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju koji bi trebalo da bude gotov do kraja 2025. godine, a građani Srbije imaju priliku da daju konkretne predloge za njegovo unapređenje.
Do sada je na adresu Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) stiglo više od 150 predloga, a svaki od njih razmatra radna grupa koju čine predstavnici MUP-a, ministarstva, akademskih i naučnih institucija, nevladinih organizacija, kao i pravosuđa.
Kako ističe Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS), novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju se izrađuje iz dva razloga.
Prvi razlog je usklađivanje sa propisima Evropske unije, a drugi, otklanjanje nedostataka postojećeg zakona, sa jasnim ciljem – unapređenja bezbednosti i smanjenja broja saobraćajnih nezgoda sa teškim posledicama.

- Formirana je radna grupa u kojoj je MUP nosilac, a koju čine svi subjekti bezbednosti saobraćaja, od ministarstava, preko fakulteta, NVO, udruženja, čak su i sudstvo i tužilaštvo uključeni u ovaj proces – otkrio je Ilić.
Ističe da je do sada na mejl adresu ABS-a, zobs.predlozi@abs.gov.rs, stiglo više od 150 predloga i svaki od tih predloga je došao u radnu grupu na kojoj se raspravlja o toj temi. Postoji čak 18 izmena o kojima se govori i koje bi trebalo da budu deo novog Zakona o bezbednosti saobraćaja.
Ovo su neke od najstrožih izmena koje bi trebalo da stupe na snagu:
Trajno oduzimanje vozila
Jedna od najozbiljnijih novina odnosi se na mogućnost trajnog oduzimanja vozila vozačima koji učestalo čine teške saobraćajne prekršaje.
- U praksi se dešavalo da isti vozači, nakon skraćenih postupaka, vrlo brzo ponovo dobiju vozilo koje im je prethodno oduzeto, i da nastave sa rizičnim ponašanjem. Novi zakon predviđa oštriju reakciju sistema – kaže Ilić.
Po novom ZOBS-u za ponovno činjenje tih prekršaja i posle dve pravosnažne osude, vozači bi, umesto privremeno na dve godine, sada trajno ostajali bez svojih automobila.
- Vozači koji su izvršili teške prekršaje u kratkom vremenskom roku veoma su rizični. Praksa ja pokazala sledeće: Da je svako to vozilo bilo odmah vraćeno jer je postupak bio rađen po skraćenom postupku. Kako je postupak završen skraćeno, tako je za skraćeno vreme i vraćeno to vozilo. Imali smo slučaj da je nekoliko lica više puta bilo oduzeto vozilo i više puta vraćeno – objašnjava Milan Ilić.

Uvođenje alko-brava u vozila
Takođe, ono što je izazvalo veliku pažnju u javnosti jesu alko-brave. Podaci Agencije pokazuju da je alkohol prisutan kod vozača u oko 11% saobraćajnih nezgoda sa nastradalim licima.
Predlog je da se uvedu takozvane alko-brave koje onemogućavaju pokretanje vozila dok vozač ne dokaže da nema alkohola u organizmu. Posebno se razmatra obavezna ugradnja ovih uređaja za višestruke prekršioce!
Promena forme probne vozačke dozvole
Mladi vozači više neće imati probnu vozačku u dosadašnjem obliku. Umesto toga, dobijali bi standardnu vozačku dozvolu sa posebnim kodom koji označava ograničenja koja važe na teritoriji Srbije.
- Na taj način, mladi vozači će moći da voze i u inostranstvu, što do sada nije bilo moguće. Ova izmena je rezultat brojnih zahteva mladih i njihovih roditelja – navodi Ilić.
Strože kazne za nevezivanje pojasa
Prema istraživanju ABS-a, postoji značajan potencijal za povećanje upotrebe sigurnosnog pojasa uvođenjem strožih kazni – ne samo za putnike, već i za vozače ako putnici nisu vezani. Planira se da i vozači u putničkim vozilima snose odgovornost ukoliko lica u njihovom vozilu nisu vezana, otkriva Ilić.
- Moramo biti hrabri i pragmatični sa novim rešenjima, ako to može spasiti i jedan jedini život u saobraćaju – naglašava Ilić.
Tako da, prema rečima, Milana Ilić, postoji mogućnost uvođenja ove izmene u novi Zakon o bezbednosti saobraćaja.
Šta su sve građani predlagali
Kada je reč o predlozima građana koji su stigli na mejl adresu ABS-a, bilo ih je više od 150, a grupisani su u nekoliko grupa.
- Neki su već našli mesto u nacrtu zakona, a svi se razmatraju u radnoj grupi – ističe Ilić.
Izmene u obukama učesnika u saobraćaju

- Građani sami sugerišu da se poveća bezbednost kroz obuku i edukaciju učesnika u saobraćaju. To je za nas signal da se pooštre procesi edukacije, odnosno pripremne nastave za vozače – dodao je.
Digitalni vozački dosije
Takođe, građani su predložili digitalizaciju prijave prekršaje i efikasnije kontrole saobraćaja od strane Saobraćajne policije.
- Građani sagledavaju savremene napretke tehnologije, veštačku inteligenciju i kamere, i smatraju da uvođenje digitalizacije može da se ubrza proces i na taj način se kazne oni koji ugrožavaju druge učesnike u saobraćaju – naveo je Ilić.
90% građana poštuje propise, 10% ne
- Naši podaci pokazuju da 90% građana poštuje saobraćajne propise, dok oko 10% predstavlja visokorizične vozače. Novi zakon treba da štiti savesne učesnike i deluje preventivno i represivno prema onima koji ugrožavaju druge – zaključuje Ilić.
Foto: Miloš RafailovićStroge kontrole
Prilagođavanje kazne primanjima
Građani su takođe ukazali, kako je otkrio Milan Ilić, da žele prilagođavanje kazni visini primanja prekršioca Zakona u saobraćaju. Šta to znači?
- To znači da ako neko ima platu milion dinara i napravi saobraćajni prekršaj, da njegova kazna bude značajno veća u odnosu na nekog ko ima platu 50.000 dinara – objasnio je Ilić.
Uvođenje strožih kazni za bahate vozače
Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, tačnije signalizacije u saobraćaju, građani su dostavili zanimljiv predlog, a to je LED saobraćajna signalizacija – označavanje LED sijalicama pešačkih prelaza kako vertikalno tako i horizontalno.
Najčešći predlozi građana uključuju:
Unapređenje obuke vozača i uvođenje saobraćajne kulture u obrazovni sistem.
Digitalizaciju sistema kontrole i efikasnije procesuiranje prekršaja uz pomoć kamera i veštačke inteligencije.
Uvođenje LED saobraćajne signalizacije na pešačkim prelazima.
Obavezno polaganje za vožnju bicikla i električnih trotineta.
Prilagođavanje kazni visini primanja – da se kazne razlikuju u zavisnosti od ekonomske snage počinioca.
Strože kazne za bahate vozače koji svojim ponašanjem direktno ugrožavaju bezbednost drugih učesnika u saobraćaju.
Kako otkriva savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, plan je da izrada novog Zakona bude završena do kraja 2025. godine, nakon čega sledi usvajanje u proceduri.Građani i dalje mogu slati svoje predloge na adresu: zobs.predlozi@abs.gov.rs.
Izvor: Informer.rs