7 bolesti koje čovjek može razviti zbog nedostatka ‘vođenja ljubavi’…

Suvremeni život nosi sve veće izazove u odnosima, a jedan od najpogođenijih aspekata je učestalost intimnih odnosa. Često faktori poput stresa, umora i užurbane rutine uzrokuju da parovi provedu duga razdoblja bez održavanja ovog ključnog kontakta. Međutim, izostanak intimnih odnosa može imati nekoliko negativnih učinaka na fizičko i mentalno zdravlje.

Studije pokazuju da održavanje aktivnog seksualnog života ne samo da jača emocionalne veze, već i poboljšava kvalitetu života i sprječava nekoliko zdravstvenih stanja. Nedostatak tog kontakta može izazvati bolesti i simptome koji utječu na opće stanje. Stoga smo u ovom članku okupili sedam zdravstvenih problema koji mogu biti uzrokovani dugotrajnim izostankom intimnih odnosa i objasnili kako redovita praksa može pridonijeti prevenciji ovih stanja.

1.Povećan stres i tjeskoba
Jedan od prvih učinaka nedostatka intimnih odnosa je porast razine stresa. Istraživanje koje je provelo njemačko sveučilište pokazalo je da uskraćivanje ovog kontakta može značajno povećati hormone stresa u tijelu, poput kortizola. To može dovesti do povećane napetosti u svakodnevnom životu, izravno utjecati na raspoloženje, pa čak i na odnos između partnera.

Nadalje, intimnim radnjama oslobađaju se endorfini i oksitocin, tvari poznate po tome što potiču osjećaj opuštenosti i sreće. Kada se ta proizvodnja smanji, osoba se može osjećati razdražljivijom, tjeskobnijom i sklonijom međuljudskim sukobima.

2.Kardiovaskularni problemi
Održavanje aktivnog seksualnog života može se usporediti s umjerenom tjelesnom aktivnošću, jer pomaže poboljšati cirkulaciju krvi, smanjujući rizik od kardiovaskularnih problema. Tijekom akta, otkucaji srca se ubrzavaju, što potiče bolji rad srca i pomaže u regulaciji krvnog tlaka.

Nedostatak ove prirodne tjelovježbe može doprinijeti nakupljanju masnoće u arterijama i otežati cirkulaciju krvi, povećavajući rizik od bolesti poput hipertenzije i srčanog udara. Stoga redovita praksa može biti saveznik u očuvanju zdravlja srca.

  1. Prerano starenje
    Zdravlje kože također je izravno povezano s intimnim životom. Istraživanja pokazuju da česta praksa potiče proizvodnju kolagena, bitne tvari za održavanje čvrste i zdrave kože. Nadalje, oslobađanje hormona poput testosterona i estrogena doprinosi regeneraciji stanica i blistavosti kože.

Duljim prekidom ove aktivnosti dolazi do smanjenja proizvodnje ovih tvari, što pogoduje pojavi bora, opuštenosti i znakova preranog starenja. Stoga održavanje intimnih odnosa može biti prirodna tajna mlađeg, zdravijeg izgleda.

  1. Poteškoće u socijalizaciji i izolaciji
    Praksa intimnih radnji potiče proizvodnju endorfina, neurotransmitera koji popravlja raspoloženje i povećava spremnost za društvene interakcije. Kada se ta proizvodnja smanji, osoba može postati introspektivnija, nemotivirana i manje zainteresirana za društvene aktivnosti.

Nadalje, nedostatak fizičkog kontakta može dovesti do osjećaja usamljenosti i niskog samopoštovanja, čimbenika koji mogu potaknuti epizode depresije i tjeskobe. Stoga održavanje aktivnog intimnog života može biti važan element za mentalno i emocionalno zdravlje.

  1. Nizak imunitet i veća osjetljivost na bolesti
    Još jedan aspekt na koji utječe izostanak intimnih odnosa je imunološki sustav. Istraživanja pokazuju da ljudi koji održavaju redovitu učestalost ove aktivnosti imaju višu razinu imunoglobulina A (IgA), esencijalnog antitijela u obrani tijela od infekcija.

Kada je intimna aktivnost smanjena ili nepostojeća, proizvodnja ovog antitijela se smanjuje, čineći tijelo osjetljivijim na viruse, bakterije i druge infekcije. To može rezultirati čestim prehladama, gripom i drugim oportunističkim bolestima.

  1. Deficit pamćenja i koncentracije
    Redovito upuštanje u intimne odnose ima izravan utjecaj na zdravlje mozga. Tijekom akta dolazi do povećanja dotoka krvi u mozak, što poboljšava oksigenaciju i potiče regeneraciju neurona. To pridonosi poboljšanju pamćenja, koncentracije i kognitivnih sposobnosti.

Nedostatak ove aktivnosti može smanjiti učinkovitost ovih moždanih funkcija, što dovodi do gubitka pamćenja, poteškoća s koncentracijom, pa čak i povećanja rizika od neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove bolesti.

  1. Smanjeno samopoštovanje i emocionalno blagostanje
    Konačno, samopoštovanje je jedan od aspekata na koje najviše utječe dugotrajna odsutnost intimnih odnosa. Redoviti fizički kontakt jača vezu među partnerima, pružajući osjećaj cijenjenja i privrženosti. Kad se taj kontakt smanji, nesigurnost se može povećati, što utječe na samopouzdanje i sliku o sebi.