
Prva dama Amerike, Melanija Tramp, snima dokumentarni film o svom životu. Ali da li će se u njemu osvrnuti na svoje poreklo ili će još jednom zaobići priču o zemlji iz koje potiče?
Melanija i Slovenija – zaboravljena prošlost
Rođena u Sloveniji, u gradiću Sevnica, Melanija Tramp je još kao mlada napustila rodnu zemlju i otišla u svet mode, a kasnije postala supruga Donalda Trampa i prva dama SAD-a. Međutim, za razliku od mnogih svetskih lidera i poznatih ličnosti koji s ponosom ističu svoje poreklo, Melanija svoju domovinu retko pominje, a još ređe posećuje.
Iako su se verili na Bledu, u toku svog prvog mandata, Melanija i Tramp nisu zajedno posećivali njeno rodno mesto.
Dok su Slovenci nekada s ponosom govorili da je jedna od njih stigla do Bele kuće, s vremenom su shvatili da taj ponos nije uzajaman. Tokom svog mandata, Melanija nijednom nije posetila Sloveniju, niti je pokazala interesovanje za zemlju iz koje je potekla.
Dokumentarni film – prilika za iskrenost?
Vest da Melanija snima dokumentarni film o svom životu ponovo je otvorila stara pitanja: da li će u njemu prikazati Sloveniju i mesto u kojem je odrasla ili će svoju prošlost ponovo gurnuti u zaborav?
Donald i Melanija Tramp
Donald i Melanija Trampfoto: EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER / POOL
Njene dosadašnje izjave ne ulivaju mnogo nade. U memoarima, Melanija je Sloveniju opisala kao zemlju “totalitarne prošlosti”, aludirajući na period socijalizma u Jugoslaviji. Ovaj stav razočarao je mnoge u njenoj rodnoj zemlji, pogotovo one koji su je nekada smatrali ponosom nacije.
Melanija je nastavila dalje – bez osvrtanja
Iako je sina učila da govori slovenački, to je gotovo jedina nit koja je povezuje sa domovinom. Sevnica, u kojoj je provela detinjstvo, ostala je deo njene prošlosti, a Melanija je očigledno rešila da tu prošlost ostavi iza sebe.
Da li će se u njenom dokumentarcu naći mesto za Sloveniju ili će ova tema ponovo ostati u senci? Odgovor na to pitanje zna samo Melanija – a svet s nestrpljenjem čeka da vidi šta će odlučiti.
Na ovu temu pisala je i Ana Šnabl u Gardijanu

Ana Šnabl je slovenačka književnica, urednica i kritičarka. Ovaj tekst za “The Guardian” o Melaniji i njenom animozitetu prema Sloveniji napisala je iz perspektive osobe koja smatra da Slovenija ne bi trebalo da se oslanja na Melaniju Tramp u jačanju svojih međunarodnih odnosa. Kroz analizu slovenačkog medijskog narativa i političkih implikacija, ona ukazuje na to da Melanija ne pokazuje interesovanje za svoju domovinu i da to, u njenom mišljenju, nije gubitak za Sloveniju. Šnabl u svom tekstu izražava zabrinutost zbog mogućnosti da slovenačke elite pokušaju da kapitalizuju na vezi sa Melanijom Tramp, i postavlja pitanje da li je to zaista put kojim bi Slovenija trebalo da ide.
Prenosimo vam prevod njenog teksta.
Neki Slovenci vide prvu damu kao priliku za jačanje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ali, zar nije bolje da gradimo veze sa onima koji dele naše vrednosti?
Slovenija je mala zemlja, ne samo po površini i broju stanovnika – svega 2,1 milion – već i po svom geopolitičkom značaju. Ona ne oblikuje spoljnopolitičke i ekonomske tokove drugih zemalja, već oni oblikuju nju. Zbog toga među Slovencima vlada uverenje da bi trebalo da se oslanjamo na tzv. “meku moć” – izuzetni pojedinci mogu da izvuku zemlju iz anonimnosti, da je postave na mapu sveta ili obezbede međunarodno priznanje kroz sopstvena dostignuća.
Zato se uspesi sportista poput Gorana Dragića i Luke Dončića, bicikliste Tadeja Pogačara na Tur d’Fransu, dvostruke olimpijske šampionke Janje Garnbret, kao i filmske karijere Katarine Čas, često predstavljaju kao nacionalne prilike.
Međutim, nijedna slovenačka ličnost, ma koliko bila uspešna, ne izaziva toliko pažnje kao bivša Melanija Knavs, sada Melanija Tramp. Kada se Donald Tramp vratio na vlast i Melanija ponovo postala prva dama SAD-a, reakcije slovenačkih medija bile su predvidive. Državni mediji su uglavnom umanjivali značaj te povezanosti, dok su komercijalni mediji brzo počeli da je promovišu kao priliku za Sloveniju.
Najveća slovenačka komercijalna televizija “Pop TV” emitovala je intervju sa Ivom Boskarolom, bogatim slovenačkim biznismenom koji je prisustvovao inauguraciji u Vašingtonu. Njegov argument? Slovenačka vlada je propustila zlatnu priliku da iskoristi Melanijino prisustvo u Beloj kući za jačanje odnosa sa SAD-om.
Naravno, koliko god mi “Pop TV” bio zabavan u svom senzacionalizmu, njegov uticaj je ozbiljna stvar. To je najgledaniji kanal u Sloveniji, što znači da mnogi Slovenci upijaju i prihvataju ovu priču. Neki analitičari su čak sugerisali da bi Melanija mogla da bude slovenački “zlatni džoker” u slučaju da “sve krene po zlu”. Ali, ako uzmemo u obzir Trampovo odbacivanje transatlantskog saveza u korist Vladimira Putina i njegovu pretnju trgovinskim ratom sa Evropskom unijom, pitanje je – zar već nije krenulo?
Melanija i Slovenija – veza koja ne postoji
Ovakvo razmišljanje, međutim, nije utemeljeno u stvarnosti. U svojim memoarima Melanija nigde ne pokazuje interesovanje za jačanje političkih ili ekonomskih odnosa između svoje domovine i Amerike. Naprotiv, retki trenuci kada je pominjala Sloveniju tokom svog prvog mandata kao prve dame svodili su se na njenu “totalitarnu prošlost”. Jasno je da je na taj način igrala na američki strah i averziju prema komunizmu i socijalizmu.
Melanija je odrasla u malom mestu Sevnica i napustila je Sloveniju kako bi se bavila manekenstvom pre nego što je ova zemlja stekla nezavisnost od Jugoslavije 1991. godine. O svom slovenačkom poreklu govorila je retko, iako joj deo porodice i dalje živi tamo. Navodno je sina učila slovenački, ali u javnim obraćanjima nije pokazivala nikakvu vezu sa svojim korenima. Uvek je prikazivala Ameriku kao idealno mesto, dok je Slovenija, činilo se, mesto koje je najbolje zaboraviti.
Tokom svog prvog mandata prve dame SAD-a, Melanija nijednom nije posetila Sloveniju. Niti je pokazala želju da pomogne svojoj domovini, niti je na bilo koji način uložila u nju.
Treba li Sloveniji Melanija?
Ali, zamislimo na trenutak hipotetičku situaciju: šta ako bi Melanijina pozicija zaista mogla da donese neku posebnu korist Sloveniji? To je teško zamisliti, s obzirom na to da se malo zna o njenim političkim stavovima – osim što se jednom suprotstavila muževljevom stavu o abortusu. Međutim, činjenica da je izabrala da ostane u braku sa čovekom koji pokazuje autoritarne sklonosti govori dovoljno. U tome postoji određena doza saučesništva – prećutna podrška Trampovim stavovima o međunarodnim odnosima, imigraciji, klimatskim promenama i ograničavanju ženskih prava.
Melanija bi, u tom slučaju, mogla biti slovenačka karta za posebne odnose sa režimom koji naginje fašizmu. Ali da li je to ono što Slovenija želi? Naravno, desničarske ideologije imaju svoje pristalice u Sloveniji i oni svakako gledaju sa simpatijama na Trampa. Ali, zanimljivo, više me brinu neoliberalni političari i poslovne elite u mojoj zemlji, koji su spremni da prihvate bilo kakvu povezanost – ma koliko bila toksična – ako u njoj vide potencijalnu korist.
Da li smo zaista u opasnosti da se odnosi između Slovenije i SAD-a “dodatno ojačaju”, kako je to poželeo naš optimistični premijer na mreži X nakon Trampove inauguracije?
Za sada, Slovenija može da odahne jer Melanija još uvek ne pokazuje nikakvo interesovanje za svoju domovinu. Nema diplomatskih planova, nema strateških inicijativa. Svaka proslava njenog prisustva u Beloj kući će proći, ako već nije, a sa njom i poslednja nada da će Slovenija na njoj izgraditi neki politički kapital. Možda će neka buduća globalna zvezda doneti bolju priliku. Do tada, Slovenija bi možda trebalo da se fokusira na izgradnju odnosa zasnovanih na zajedničkim vrednostima i dugoročnim interesima – umesto da se oslanja na hirove problematičnih pojedinaca.
Trampov sin opsednut Melanijom?! Bira žene koje podsećaju na njegovu maćehu
Sin Donalda Trampa vodi veoma buran ljubavni život. Vezu sa novom devojkom Betinom Anderson počeo je dok je još zvanično bio veren, a partnerku je odabrao po ugledu na Melaniju Tramp.
Sin Donalda Trampa i Betina Anderson bili su gosti amfAR Palm Beach svečanosti prošle subote. Marta Stjuart je na tom događaju dobila nagradu kao najveća inspiracija, a Donald Tramp mlađi je više nego inspirisan svojom maćehom kada bira devojke. Kakve veze sa njegovim ljubavnim životom imaju Donald i Melanija Tramp?
Donald Tramp mlađi blistao je od sreće dok je šetao crvenim tepihom sa Betinom Anderson, koja je nosila mini-haljinu od svetlucavog materijala. Uvek kada je pored nje izgleda kao najsrećniji čovek na svetu, a slučajno ili ne, njihov debi ove vrste desio se nakon vesti da je njegova bivša supruga Vanesa Tramp, sa kojom ima petoro dece, u vezi sa čuvenim Tajgerom Vudsom.
Ta romansa krila se od javnosti, a Vuds je oklevao da počne vezu iz straha da time ne naruši dobre odnose sa Donaldom Trampom koji javno ističe koliko ceni bivšu snaju. Prijatelji su znali da su buknule ljubavne varnice, a onda je to otkriveno celom svetu.

Bio je to veliki bum, nalik onom koji je izazvala promena u ljubavnom životu Trampa juniora. Vezu sa Betinom počeo je dok je bio veren sa Kimberli Gilfoj, koja je nakon vesti o preokretu, dobila mesto ambasadorke SAD u Americi.
Poznati naslednik pojavljivao se u javnosti i sa bivšom i sa sadašnjom partnerkom, a afera je pokušala da se ispegla njegovim dobrim odnosima sa Kimberli, koja je veliki zagovornik politike njegovog oca. Toliko ga zastupa na Instagramu, kao da je ona sama na čelu Amerike.
“To je prijateljski razlaz. Nije takav da će eksplodirati, barem u ovom trenutku. To je prijateljski raskid između Kimberli i Donalda juniora”, tvrdi insajder i dodaje: “Porodica Tramp je i dalje zaljubljena u nju. Ona je vrlo inteligentna, vrlo pametna, vrlo odana. Čak i pre nego što su ona i Don bili zajedno, bila je bliska sa porodicom. Poznavala je Donalda pre nego što je upoznala Dona mlađeg, a ta veza je jaka. Ništa se nije promenilo”, piše People.
Ipak, šuškalo se ranije da Tramp nije oduševljen mogućnošću da mu Kimberli postane snaja. Možda vođen time, Donald mlađi izabrao je nakon raskida sasvim drugačiju ženu.
Bira žene po uzoru na maćehu
Izvor opisuje Kimberli kao ženu sa kojom nije lako izaći na kraj jer je veoma direktna. A Don Tramp smatra da je Betina Anderson ista Melanija Tramp koju je njegov otac upoznao usred razvoda, dok je bio na sastanku sa drugom ženom.
“Don mlađi oduvek je želeo da izgleda dobro u očima svog oca. Neko poput Betine koja je bila i model (kao i Melanija Tramp) i koja je u eltinim krugovima Palm Biča, mogla bi da ga impresionira”, kaže izvor.
Donald junior vodio je ranije svoju devojku na putovanje na Aljasku i upoznao ju je sa najstarijim detetom, sve se to dešavalo dok se i dalje viđao u društvu Gilfoj.
Trampov sin viđen je pre više nedelja na imanju Mar-a-Lago na Floridi sa novom devojkom gde ih je pozdravio njegov otac koji izgleda odobrava tu vezu.
Nova devojka oterala bivšu
Insajder upućen u politička dešavanja izjavio je da Betina umešala prste u imenovanje Kimberli Gillfoj za ambasadorku. Ona je navodno želi što dalje od Dona koji je uslišio tu njenu želju pa su zajedno pokušavali da je “pošalju” u inostranstvo, što se na kraju i desilo.
“Čekali su da prođu izbori, ali nisu želeli da raskid stane na put bilo čemu što bi Donaldu moglo nauditi na glasanju”, tvrdi izvor.
Donald Tramp je pobedio na izborima u novembru 2024. godine.
Šta Tramp zaista misli o Melaniji?
Američki predsednik Donald Tramp i njegova supruga Melanija zajedno su dugi niz godina.
Ali njihova veza ostaje povod za diskusiju, jer par ne pokazuje uvek idilu međuljudskih odnosa.
Melanija je, zahvaljujući upornosti i velikim snovima, uspela da pobegne iz malog provincijskog mesta, u bivšoj Jugoslaviji, i postane poznati top model. Ona ima tendenciju da se povlači u sebe – prema rezultatima tokom Trampovog prvog mandata, nazvana je jednom od najintrovertnijih i najnejavnijih prvih dama SAD-a.
Njena pojava izaziva nepoverenje, pa čak i hroničnu sumnju, izbirljivost i nedruštvenost.
Donald je čovek koji u svemu uspeva. Štaviše, i Njujork, gde je rođen, i Vašington, gde je dva puta položio zakletvu, za njega su veoma srećni gradovi.
On je neko ko konstantno otvara nove horizonte u karijeri i društvenoj realizaciji.
U njegovom odnosu sa Melanijom, koja nije nimalo konfliktna, postoji veoma slab, nekritičan sukob, koji izaziva upravo on. Među njima nema duboke psihološke veze, jer imaju različite vrednosti, poglede na svet i poglede na budućnost. A sigurni smo da ni seksualna hemija para nije jaka. Pa, opet nešto ih neraskidivo veže.
Čini se da je ona njegov čvrsti oslonac u karijeri koja nudi mnoga previranja, a on njen “prozor u svet” – svet koji ju je tako često kritikovao, a sada je “osuđen” da je prihvati.
Iako je za pretpostaviti da Melanija uživa sve čari bogatstva, kao prva dama, i ne opterećuje se mnogo oko kućnih poslova, u starom intervjuu Donald je naveo njenu etiku čišćenja kao izuzetan kvalitet koji je krasi.
- Ja sam prilično uredan, ali ona? Ona je iz Slovenije, gde je sve besprekorno. S njom je sve savršeno. Ako izađem iz kreveta na minut, vratim se u perfektno spremljen krevet. Kada imate ovakvu ženu, koja uz to ima i taj kvalitet – pa ja ne mogu biti srećniji – govorio je Tramp u “Ellen” šou.
Ranije progovorila i o objavljivanju intimnih slika
Prva dama Sjedinjenih Američkih Država Melanija Tramp izjavila je da bi trebalo da se poveća svest ljudi o štetnosti nasilnog ponašanja na internetu, posebno objavljivanja intimnih slika na internetu bez pristanka.
Ona je to rekla na skupu u Kongresu posvećenog zakonu koji bi regulisao tu oblast, a to je bilo i njeno prvo pojavljivanje nakon što je američki predsednik Donald Tramp stupio na dužnost 20. januara, prenosi Foks njuz.

“Naš zajednički cilj je da zaštitimo našu omladinu od štete na internetu. Rasprostranjeno prisustvo nasilnog ponašanja u digitalnom domenu utiče na svakodnevni život naše dece, porodica i zajednica. Rešavanje ovog pitanja je od suštinskog značaja za negovanje sigurnog okruženja. Nadam se da će ovaj okrugli sto izgraditi svest o šteti uzrokovanoj objavljivanjem intimnih slika bez pristanka”, rekla je ona.
Na skupu su učestvovali i zakonodavci i žrtve osvetničke pornografije i deepfejksa koje je generisala veštačka inteligencija (AI).
Zakon “Take It Down”, ukoliko se usvoji, smatrao bi da je zločin objavljivanje ili pretnja objavljivanjem intimnih slika bez saglasnosti, uključujući “digitalne krivotvorine” napravljene uz pomoć AI.
Zakon bi podrazumevao kazne do tri godine zatvora za deljenje intimnih slika bez pristanka – autentičnih ili generisanih uz pomoć AI, kazne do 2,5 godina zatvora za pretnje koje se odnose na maloletnike, kao i 1,5 godina zatvorske kazne za pretnje koje uključuju punoletne osobe.
Zakon bi zahtevao od kompanija, poput Snapchata, TikToka, Instagrama i sličnih platformi, da uspostave procedure za uklanjanje takvog sadržaja u roku od 48 sati od prijave žrtve.
(Espreso/Ona/J.V/Blic žena/Preneo: V.Š)