Sve počinje visokom temperaturom, jakom glavoboljom, javlja se malaksalost.
Inkubacija traje od 5 do 14 dana ali može biti do 21 dana. Tamo negde petog dana pojavljuju se ospe što je jasan znak o čemu se radi. Iako sada ima raznih teorija, moram da naglasim da ne stoji priča o tome da se ova bolest prenosi vazduhom, već isključivo intenzivnim kontaktom, zato je jasno preporučeno, ako je neko zaražen ne treba biti sa tom osobom u kontaktu. Bitno je dalje sprovoditi mere higijene, i obratiti pažnju ko nam ulazi u zemlju iz tih krajeva ili zna da je bio u kontaktu sa nekim ko je došao iz Afrike.
Takođe, oni koji su vakcinisani protiv variole vere, oni su zaštićeni nekih 85 odsto. Međutim, podsećam da smo mi poslednji put vakcinisali 1975, 1976. dok je 1980. SZO proglasila da nema ni izazivača ni pacijenata i da apsolutno ne postoji mogućnost održavanja variole vere na planeti. Tako da oni koji su mlađi od 50 godina oni nemaju zaštitu, ali mogu samo biti oprezni, ali ne treba stvarati tenziju oko toga, jer ipak govorimo o nečemu potpuno jasno definisanom. Verujem da nije bilo korone, ne bismo sada razgovarali o svakoj zaraznoj bolesti koja se pojavljuje, dodaje profesor Tiodorović.
Da li nas čeka karantin? Ne čeka nas ni novi karantin, to su sve preterivanja, dodaje profesor Tiodorović i objašnjava zašto je Velika Britanija zemlja u kojoj su registrovani slučajevi majmunskih boginja.
-To su zemlje koje imaju bliski kontakt sa afričkim zemljama i njihovom bivšim kolonijama. Kongo je najveća kolonija Belgije. Njihovi ljudi se kreću tamo, dolaze, cirkulišu… Ali ne treba paničiti ponavljam, govorimo o nečemu sasvim drugačijeg oblika nego što smo imali epidemiju kovida. Ne može se desiti, da se neko asimptomski pojavi pa da se šeta i prenosi u populaciji. Dakle, naši stručnjaci, sanitarna inspekcija na aerodromu, ali i zaposleni u institutima za javno zdravlje znaju šta im je činiti, tako da nema razloga za podizanjem tenzije, zaključuje profesor Tiodorović.