Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić u Jutarnjem programu je upozorio koje vrste mineralne vode su bacanje para, a koje vredi piti.
Doktor Perišić, koji je ranije objasnio koja voda šteti srcu, sada je detaljno ispričao koje sastojke morate potražiti na etiketi kada kupujete kiselu vodu. Neki su korisni, ali drugi su štetni za organizam!
Gastroenterolog je prokomentarisao činjenicu da bi, kada bismo se za minerale i druge dragocene supstance oslanjali samo na vodu, trebalo popiti stotine litara da bismo osetili dejstvo.
“To je tačno, ali da vam kažem, imam opasku – ko ima balansiranu ishranu i jede sve što treba, njemu obogaćena voda ne treba. Voda s kalcijumom ili kalijumom, pazite, ako preko dana jedemo mladi luk, rotkvice i zelenu salatu, mi smo ih uneli dovoljno. Ne treba da dolivamo i vodu, onaj ko to radi, samo će dobiti proliv”, rekao je on.
“U svežem povrću kalijuma ima sasvim dovoljno za ono prvo, jutarnje pokretanje organizma. Česmovača je najzdravija, ako želite kalijum, unesite mladi luk, zelenu salatu i boraniju. Ćelije će se aktivirati, mozak će početi da radi kako treba”, kazao je on.
“Jedino ima smisla voda s magnezijumom, popijte jednu do dve čaše, ali pazite. Vode mogu da budu opasne, pogledajte etiketu. Neću ni u propagandu, ni u kritiku proizvođača, ali svaka koja sadrži preko 50 miligrama natrijuma po litru, opasna je. Pita me neka žena u prodavnici, zašto čitam etiketu na svakoj flaši vode. Pa, unosimo toliko soli, a ona je osnov hipertenzije i glavni karcinogen! U Bosni, recimo, ne možete da kupite vodu sa manje od 50mg/l natrijuma”, upozorio je on.
Šta se dešava ako kiselu vodu pijete svakodnevno?
Kako bi nedoumice oko kisele vode prestale, američki sajt Healthline, koji se pretežno bavi ljudskim zdravljem, objavio je rezultate studije koji pobijaju sve nedoumice i zablude oko omiljenog pića i osveženja mnogih.
Prema ovoj studiji, nema nikakve naznake da kisela voda u bilo kom slučaju šteti ljudskom zdravlju. Ljudski organizam održava alkalnu stabilnost, a bubrezi i pluća će izbaciti višak ugljen-dioksida iz organizma.
Za razliku od drugih gaziranih pića, kisela voda ne sadrži štetne materije, poput šećera, tako da nema negativnog efekta na zubnu gleđ.
Šta više, pokazalo se da su u pravu svi oni koji je preporučuju kao saveznika neometanog varenja, jer ona zaista ima pozitivne efekte na probavni sistem.
Rezultati pojedinih, ograničenih istraživanja, čiji rezultati još nisu u potpunosti potvrđeni, pokazala su da postoji mogućnost da kisela voda umanjuje probleme sa zatvorom i poboljšava rad srca, jer smanjuje nivo lošeg holesterola i šećera u krvi.
Dakle, kisela voda ima nadasve pozitivno dejstvo na ljudski organizam. Ipak, vodite računa da je ne pijete previše hladnu, kako ne biste oštetili svoje grlo.