Uvedena je novina u propisima u oblasti zdravstvenog osiguranja, koja bi trebalo da pomogne zaposlenima. Ipak, mnogima je ovo zakomplikovalo odlazak na bolovanje.Novina je da poslodavac ne bi trebalo da zna od čega mu zaposleni boluje, ako ne želi da kaže. U tom slučaju sasvim je dovoljno da u rubrici gde se upisuje dijagnoza, jednostavno stoji – bolest, povreda na radu, nega deteta ili profesionalna bolest. Kako kažu nadležni, na taj način se štite podaci o ličnosti, te da je dovoljno da službe samo treba da budu obaveštene o odsustvu i ništa više.
Ova novina uvedena je izmenama propisa u oblasti zdravstvenog osiguranja. Međutim, većina beogradskih domova zdravlja i dalje radi po starim propisima.Sredinom avgusta dopis Ministarstva zdravlja stigao je u našu ustanovu, ali do sada ga nismo primenili. Dok se ne usklade svi obrazci, radimo po starom”, kažu u Domu zdravlja “Voždovac”.
S druge strane, zdravstvene ustanove koje su počele da ispisuju doznake po novom, osiguranicima stvaraju problem. Naime, kada radnik papir donese u firmu, a službenik ga dalje pošalje Fondu, odande ga, zbog nepotpunih podataka ponovo vrate u firmu, a poslodavac osiguraniku da ga dopuni u domu zdravlja. Tada zaposleni treba ponovo da ide kod izabranog lekara po šifru. U suprotnom neće dobiti naknadu zarade za vreme bolovanja. Tako, iako bolestan, mora dva puta kod doktora.
Milan Marinković, poverenik za informacije od javnog značaja, objasnio je da je problem u neusaglašenosti podataka i jedini način da se problem reši je da se propisi između medicinskih ustanova i RFZO usklade.
“To bi moglo da se reši elektronskom razmenom informacija između Fonda i domova zdravlja, pri čemu niko drugi neće učestvovati u toj komunikaciji. Izabrani lekar bi tada mogao da ispiše šifru bolesti”, objašnjava poverenik i dodaje da je šifra bolesti zadiranje u privatnost zaposlenog i da taj podataka ne bi trebalo da stoji u doznakama.
Međutim, u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje objašnjavaju da njihove filijale nisu u mogućnosti da kontrolišu obračun naknade zarade za vreme bolovanja. Po Zakonu o zdravstvenom osiguranju, u matičnu evidenciju unosi se i podatak o dijagnozi bolesti ili povrede, jer postoji tehnička nemogućnost obračuna bez ovog podatka.