Predratne, marke iz 19. veka, ali i sa greškom posebno su vredne i kako prolazi vreme kolekcionari su spremni da plate bogatstvo za njih. Iz Pošta Srbije poručuju da sve marke čiji se tiraž proda i nestanu sa šaltera istog trenutka počinju da dobijaju na vrednosti.
Najvrednije marke u Srbiji, prema podacima kataloga aukcijskih kuća u poslednjih 20 godina, pripadaju Kneževini/Kraljevini Srbiji: Novinska marka Grbuša iz 1866 (prva štampa, kataloški broj 1) i Novinska marka Knez Mihailo, 1 para, iz 1868 (treće štampanje u maslinastoj boji). Dakle, ko ima pomenutu “Grbušu”, bez obzira da li je tabačić ili pojedinačna, ili Kneza Mihajla može istog trenutka da ih proda da kupi stan u Beogradu.
Ko ima marku “Grbušu” ili Kneza Mihajla ima blago!Što se tiče jugoslovenskih maraka to su: Tabak Esperanto 1953, „50 godina Oktobarske revolucije”,1957, u češljastom umesto u linijskom zupčanju, i „Neizdati” Tito, 1972.
Kolekcionari često sakupljaju marke sa greškom u boji ili slovu, jer one imaju posebnu vrednost. Ove marke mogu da prevazižu tržišnu vrednost najskupljih maraka na svetu. Na sreću, Srbija ima i takve marke. Recimo, izuzetno su vredni: Kralj Petar (3 din, iz 1911. godine) u pogrešnoj ljubičastoj boji i Trojički sabor (1911 vrednost 1 PARA) u crvenoj umesto u sivoj boji.
Strani turisti luduju za Titovim markama.Najviše odštampanih maraka u SFRJ bilo je sa likom Tita, a zanimljivo je da one i danas privlače pažnju sakupljača. Kupuju ih strani turisti i Muzej istorije Jugoslavije. Posebno je zanimljivo izdanje povodom njegovog 80. rođendana 1972. godine, koje je odštampano, pa je naloženo da se uradi novo.
Marka vredna dva miliona!Najskuplja marka svih vremena je švedska Treskilling Yellow koja je imala grešku u boji, a vredi 1,5 miliona funti!
Milanče postoji samo jedan i neprocenjiv je.Međutim, od svih srpskih maraka, jedinstvena i posebna je tako zvana marka „Milanče” iz 1872. u tzv. tete-beche formi, iz čuvene Ferarijeve zbirke,jer postoji jedan poznati primerak. Poslednji put prodata je na aukciji za 70.000 švajcarskih franaka.
Starije marke su uvek traženije. Predratne marke su i kataloški više vrednovane, samim tim i ciljna publika sakupljača je manja. Marke SFRJ štampane su u ogromnim tiražima, pa je i njihova ponuda veća, a kataloška procena niža.
Dobra zbirka Kneževine ili Kraljevine Srbije će uvek naći sakupljača, jer je to period klasične filatelije, a sakupljača klasične filatelije ima u celom svetu.
Sve poštanske marke, nakon što se tiraž proda i one nestanu sa prodajnih šaltera, dobijaju veću vrednost, u zavisnosti od filatelističke oblasti, teme, važnosti događaja koje marke obeležavaju, a posebno u zavisnosti od interesovanja filatelista u zemlji i svetu. S tim u vezi, sve bi ih trebalo čuvati.
(Espreso.rs/Magazin.novosti.rs)