U pitanju su prostorije u kojima ima dovoljno mesta jedino za krevet i nešto odeće.Procenjuje se da 200.000 ljudi u Hongkongu živi u veličine 15 metara kvadratnih, a u njima je nemoguće držati socijalnu distancu.
Lum Čai ima 45 godina i pre pandemije je, kako je rekao iz svog više nego skromnog smeštaja, odlazio u grad kako bi izbegao komšije, ali je sada to nemoguće.Reč je o minijaturnim stanovima, veličine sanduka, koje su UN već nazvale “uvredom za ljudsko dostojanstvo”.
U pitanju su prostorije u kojima ima dovoljno mesta jedino za krevet i nešto odeće, a komšija je već na manje od pola metra od njega.Kupatila u takozvanim “stanovima-kavezima” su zajednička, a kuhinje često nema, postoje samo utičnice za rešo.
Stanovi su izdeljeni jedino improvizovanim ili pregradnim zidovima.Lum stanarinu plaća 232 dolara, a živi u stanu sa još 10 osoba.Hongkong je poznat kao grad bankara, ali se u njemu najviše primećuje razlika među društvenim klasama.
Jedan je od najgušće naseljenih gradova na svetu sa 6.544 stanovnika po kvadratnom kilometru.Epidemija je uticala da se te razlike još prodube, pa su mnogi koji žive u “stanovima-kavezima” ostali bez smeštaja, jer nisu mogli da plaćaju stanarinu.
Prema poslednjim podacima u Hongkongu je zabeleženo 1.038 slučajeva zaraze korona virusom.U gradu su na snazi restriktivne mere zbog širenja virusa, koje su produžene na prvu nedelju maja.Zabranjena je proslava Praznika rada, a nejasno je da li će biti otkazani svi skupovi u junu i julu.
Ministarka zdravlja Sofia Čan rekla je da će društvo morati da se navikne na restriktivne mere, jer će to postati normalnost.
(Espreso.rs / b92)