Jedini uslov biće da onaj ko dobije zemlju ima manje od 40 godina i da mora da je obrađuje. U zavisnosti od tržišta, u nekim delovima Srbije će se dobijati hektar, u nekima deset, u nekima 50, najavio je ministar Milan Krkobabić
Mladima koji žele da se vrate na selo država će pokloniti do 50 hektara zemlje kako bi se bavili poljoprivredom, otkrio je za Informer ministar bez portfelja zadužen za regionalni razvoj Milan Krkobabić.
On naglašava da će budući zemljoradnici državnu zemlju dobiti bez naknade, kao poklon, i da će čak moći da je ostave u nasledstvo svojoj deci. Jedini uslov biće da onaj ko dobije zemlju ima manje od 40 godina i da mora da je obrađuje, što će se rigorozno kontrolisati.
Kako napominje Krkobabić, važno je da zemlju neće dobijati samo poljoprivrednici i oni koji već imaju iskustvo, već će na javnom konkursu moći da učestvuju svi mladi ljudi koji žele da se bave poljoprivredom iako im to nije profesija. Uz to, zemlja koja se bude poklanjala neće biti ni iz jednog posebnog regiona, već širom Srbije, pošto naša država ima čak 200.000 hektara koji nisu opterećeni ni ugovorima ni koncesijama niti bilo čim drugim. Poklanjanje državne zemlje samo je jedna od mera koje će se sprovoditi u svrhu očuvanja sela, a predlagaće ih Nacionalni savet za preporod koji je osnovan pre dva dana i koji čine najveći stručnjaci iz ove oblasti.
Opstanak sela
Ministar Milan Krkobabić istakao je za naš list da se Srbija suočava sa velikim problemom jer 1.000 sela ima manje od 100 stanovnika, a više od 200 čine mlađi od 20 godina.
Beta
- Pošto je situacija upozoravajuća, napravili smo savet koji neće činiti činovnici jer takvih tela imamo dovoljno, već najveći stručnjaci, koji će svojim znanjem na najbolji način pomoći srpskom selu. Već imamo prvu konkretnu meru i predlog iza kog stojim već neko vreme, a to je podela državne zemlje. Tako da ćemo mladima koji žele da žive i rade na selu poklanjati do 50 hektara državne zemlje širom Srbije. U zavisnosti od tržišta i interesovanja, u nekim delovima Srbije će se dobijati hektar, u nekima deset, u nekima 50. Oni će moći da koriste zemlju, čak i da je ostavljaju naslednicima na korišćenje, a jedini uslov će biti da su mlađi od 40 godina i da se ta zemlja privede nameni, odnosno da se na njoj modernim tehnologijama uzgajaju poljoprivredne kulture, i to će se kontrolisati. Mi imamo više od 200.000 hektara državne zemlje koja nije ničim opterećena, ni ugovorima, ni koncesijama, ni pregovorima – rekao je Krkobabić i dodao da će biti raspisan javni poziv, na kom će moći da učestvuju svi mladi.
Milan Krkobabić:
Raspisaćemo javni poziv, na koji će moći da se prijave mladi ljudi, ko i oni koji se do sada nisu bavili poljoprivredom
- Prvo moramo tačno da ustanovimo koliko imamo zemlje i gde se ona sve nalazi. Potom ćemo raspisati javni poziv na koji će moći da se prijave svi mladi ljudi, i oni koji se bave poljoprivredom i oni kojima to nije profesija ali imaju želje, volje i znanja. Država je tu da i poklanjanjem zemlje i finansijski pomogne svim onim mladima koji žele da budu na selu i bave se poljoprivredom – jasan je ministar.
Šansa za posao
Agroekonomski analitičar i član Nacionalnog saveta za spas sela Milan Prostran ističe da je krajnje vreme bilo da se država pozabavi ovim velikim problemom i dodao da će predložene mere značajno doprineti opstanku srpskih sela.
- Verujem da će mladim ljudima dosta značiti da im država pokloni plodnu zemlju da obrađuju i tako zarade za život. To uopšte nije mala obradiva površina, prosečna veličina farme u EU je 23 hektara, tako da ćemo svih 200.000 hektara raspodeliti u zavisnosti od toga koji je deo Srbije u pitanju. To sve zavisi od tržišta i kulture koja se uzgaja – kaže Prostran.
Član Nacionalnog saveta za preporod Branislav Gulan ističe da ćemo prve rezultate ove mere videti već kroz par godina.
- Mi imamo najmanje 2.500 đaka u srednjim poljoprivrednim školama i verujem da će prvenstveno njima ovo dosta značiti i možda će ove mere presuditi da ostanu u svojim domovima i bave se poljoprivredom. To je odličan način da zadržimo mlade u selu, da stvorimo uslove da mogu da žive na selu. Ipak, ne može se ništa rešiti preko noći, prvi rezultati videće se za pet godina – napominje Gulan.
Jezdić: Da se dečija graja ponovo zaori našim selima
Jedan od članova Saveta biće i glumac Nenad Jezdić, koji se i sam obreo u poljoprivredi i koji je pre dva dana imao govor za pamćenje.
- Upotrebimo znanje da spasemo srpsko selo jer je srpski seljak oduvek bio i hranitelj i branitelj Srbije, najsavesniji čuvar naših prirodnih bogatstava. Da se niko ne postidi da kaže da je selja – već da sa ponosom to izgovara. Svi smo mi najmanje trećim ili četvrtim kolenom izašli iz srpskog opanka. Da ostanemo i budemo svoj na svome, da se dečja graja ponovo zaori našim selima. Bela kuga nadvila se nad Srbijom. Smrtonosna epidemija puste zemlje širi se rubnim područjima Srbije i zlokobno preti da zatre srpsko selo – između ostalog je rekao Jezdić.
Informer