Poslanici Evropskog parlamenta u okviru rasprave o Izveštaju o napretku Srbije usvojili su i amandman slovenačkog zastupnika Igora Šoltesa o Srebrenici u kome se navodi da je “priznavanje genocida u Srebrenici osnovni korak na putu Srbije ka pristupanju EU”.
– Parlament žali zbog ponovljenog poricanja genocida u Srebrenici od strane nekih srpkih zvaničnika; podseća ih da je puna saradnja sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, i mehanizmom koji ga je nasledio, takođe uključuje puno prihvatanje i primenu njegovih presuda i odluka; naglašava da je priznavanje genocida u Srebrenici osnovni korak na putu Srbije ka pristupanju EU – piše u amandmanu Igora Šoltesa ispred parlamentarne grupe Zelenih, prenosi N1.
Evroparlamentarci su danas usvojili dokument u kome se ocenjuje da je Srbija ostvarila napredak, u prvom redu kada je reč o ekonomskim reformama. Međutim, ono što se navodi kao stvar na kojoj je neophodno ozbiljno raditi i gde se očekuju konkretni rezultati su reformama pravosuđa, borba protiv korupcije i sloboda medija.
Bez obavezujućeg karaktera
Rezolucija nema obavezujući karakter, ona služi kao smernica zemljama koje se nalaze na putu evrointegracija kao i zemljama članicama EU. Reakcija na ovaj amandman, koji je praktično postao deo Rezolucije EP, još uvek nema.
Međutim, ovo nije jedini amandman koji je Šolters, zajedno sa svojim kolegama podneo i koji je usvojen. Naime, deo Rezolucije postao je i amandman koji se odnosi na Savamalu, odnosno događaje iz 2016. godine.
– Primećuje se izvestan napredak u slučaju nezakonitog uništavanja privatne svojine i lišavanja slobode kretanja u beogradskoj četvrti Savamala u aprilu 2016. godine – piše između ostalog, dok se državni organi pozivaju da reše taj slučaj i privedu počinioce.
U rezoluciji se spominje i gradnja hidroelektrana na Staroj planini. U jednom od takođe usvojenih amandmana, srpska vlada se poziva da “usvoji neophodne mere očuvanja zaštićenih oblasti, naročito uzimajući u obzir razvoj hidroelektrana u osetljivim područjima kao što je Nacionalni park Stara planina”.
Inače, u danas usvojenoj Rezoluciji o Srbiji, generalno je pozdravljeno angažovanje Srbije na evropskom putu. Međutim, ono što se i ovog puta, kao i ranije, navodi kao prioritet jeste reforma pravosuđa, vladavina prava, efikasnost i nezavisnost sudstva, borba protiv korupcije…
Evropski parlament pohvalio je Srbiju za konstruktivne bilateralne odnose u regionu, ali i naznačio važnost normalizacije odnosa sa Kosovom.
Naglašava se važnost ubrzanja nove faze dijaloga koja se se odnosi na sveobuhvatnu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova kroz definisani pravno obavezujući sporazum, a od Evropske službe za spoljne poslove traži se ocenjivanje rada obe strane u procesu ispunjavanja obaveza.
U dokumentu se i osuđuje ubistvo lidera GI SDP Olivera Ivanovića i apeluje na pronalaženje počinilaca.
Rezolucija o Srbiji usvojena je sa 503 glasa “za”, 85 “protiv” i 47 uzdržanih.
Blic.rs