Još uvek nisu razjašnjeni uzroci stravičnog požara u Nišu usled kog je žena izgubila život, ali stručnjaci kažu da su ovo najčešći razlozi požara u domovima širom sveta. Evo šta možete da uradite kako biste se zaštitili.
Nišlijka V. L. (56), preminula je usled posledica požara koji je iz još uvek neutvrđenih razloga buknuo u njenoj kući. Zadobila je opekotine na preko 95 odsto tela, i nažalost, podlegla je povredama, piše dnevni list „Blic“.
Nakon ovakvih tragedija, postavlja se pitanje i šta možemo da preduzmemo kako bismo se u najvećoj mogućoj meri zaštitili.
Prošle zime, vatrogasci iz Oregona napisali su apel koji je obišao svet, a u kome su naveli jedan od čestih razloga za izbijanje požara u kući – produžni kabl. U pitanju je bio produžni kabl radijatora kojim su se ljudi dogrevali.
– Produžni kablovi nisu dizajnirani da podnose preveliko preopterećenje, i ukoliko ih zaista opteretite vrlo je lako moguće da dođe do pregrevanja i požara – apeluju vatrogasci. Tako, ako već imate utaknut i televizor, kompjuter i lampu, dodatno uključivanje radijatora moglo bi da znači požar u vašoj kući. Na sve to, većina proizvođača tih električnih radijatora svakako u uputstvima apeluje na ljude da ih uključuju direktno u zid, ne u produžni kabl.
A ako koristite produžni kabl, obavezno obratite pažnju na sledeće stvari:
– Redovno proveravajte gajtane na uređajima i zamenite ih na svaki znak oštećenja.
– Sve gajtane i utičnice držite daleko od izvora toplote.
– Uvek ostavljajte dovoljno prostora oko uređaja kako toplota ne bi zahvatila neki predmet.
– Uvek isključujte iz struje sve uređaje koji nisu u upotrebi.
Što se ostalih mera opreza tiče, stručnjaci se uvek slažu u sledećim stvarima:
– Velike aparate držite dalje od zida kako se toplota ne bi akumulirala.
– Kvarcne peći ne prekrivajte tkaninom i ne držite blizu kreveta ili fotelje.
– Ne napuštajte kuću dok aparati rade, pa čak ni da samo skoknete do komšinice.
Kako kažu stručnjaci, punjači za mobilne telefone su u vrhu liste najčešćih uzročnika požara. Slede ih neisključene ringle na šporetu i bačeni opušci koji i dalje tinjaju.
Iako se svima to čini kao preterivanje, stručnjaci redovno apeluju da se punjač telefona vadi iz utičnice kada telefon ne punite. Isto važi i za punjač lap-topa. Kako objašnjavaju, ako su punjači stalno uključeni u struju, velika je mogućnost da u jednom trenutku dođe do pregrevanja, a posledično i požara.
zena.rs